Polityka

Bartyla nie zdobył mandatu [WYNIKI WYBORÓW DO RADY MIEJSKIEJ]


Damian Bartyla w wyborach do Rady Miejskiej uzyskał zbyt małą liczbę głosów, by zdobyć mandat radnego. Jego konkurenci do prezydenckiego fotela otrzymali od bytomian nawet pięciokrotnie więcej głosów! Do rady nie wszedł też Andrzej Panek, który również ubiegał się o urząd prezydenta. Przedstawiamy oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej.

Reklama

Największą reprezentację w radzie uzyskała Koalicja Obywatelska Platforma.Nowoczesna. W tej kadencji będzie mieć 9 radnych, spośród których, aż pięciu zdobyło ponad 1000 głosów. Ponadto kandydujący na prezydenta Bytomia Mariusz Wołosz zdobył najlepszy wynik w całej radzie: 1 799 głosów. Dla porównania najlepszy wynik w poprzednich wyborach był aż o 764 głosy gorszy!

Kolejne pod względem liczby szabel w radzie jest Prawo i Sprawiedliwość, które wprowadziło do niej 7 radnych. Podobnie, jak w przypadku KO, kandydat na prezydenta okazał się koniem pociągowym całej listy. Na Mariusza Janasa zagłosowało 1 209 bytomian. Wyniki powyżej tysiąca głosów zdobyli również Maciej Bartków i Piotr Patoń. Co ciekawe Bartków pierwszy raz zostanie radnym, dlatego tak dobry wynik w jego przypadku jest prawdziwą sensacją.

Z kolei Bytomska Inicjatywa Społeczna będzie posiadać w radzie 6 radnych. Tylko jednemu z nich - Krzysztofowi Gajowiakowi - udało się zdobyć powyżej tysiąca głosów. Dużą niespodzianką jest brak w tym gronie Damiana Bartyli, który uzyskał zaledwie 338 głosów, co okazało się zbyt mało, aby prezydent mógł otrzymać mandat radnego. Nie wiadomo jednak, czy zdecydowałby się pozostać w radzie, gdyby przegrał wybory prezydenckie. W 2010 roku Bartyla zdobył 722 głosy i został radnym, ale zaraz na początku kadencji zrezygnował z tej funkcji.

Do Rady Miejskiej swoich radnych wprowadził też Andrzej Panek. Z ramienia jego komitetu dostali się Michał Napierała i Piotr Bula. Sam Andrzej Panek nie uzyskał wystarczającego poparcia i nie zobaczymy go w ławach rady w tej kadencji.

Wspólny Bytom będzie mieć w nowej kadencji tylko jednego radnego: Andrzeja Wężyka. Jego wynik natomiast należy do najlepszych w tych wyborach. Zagłosowało na niego aż 1 139 bytomian, co plasuje go piątym radnym z największym poparciem.

Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości w radzie. To oznacza, że dla rządzenia konieczne będzie stworzenie koalicji. To jednak będzie bardzo trudne. Początek kadencji zapowiada się więc bardzo ciekawie...

Kandydaci wybrani do Rady Miejskiej kadencji 2018 - 2023

KO
Mariusz Wołosz - 1 799
Jacek Brzezinka - 1 493
Michał Bieda - 1 446
Michał Staniszewski - 1 277
Joanna Stępień - 1 180
Aleksandra Prajs - 471
Krzysztof Gawenda - 375
Grzegorz Nowak - 371
Michał Misiaszek - 291

PiS
Mariusz Janas - 1 209
Maciej Bartków - 1 101
Piotr Patoń - 1 013
Iwona Pakosz - 992
Michał Glatte - 863
Andrzej Pyrk - 705
Andrzej Kędzierski - 370

BIS
Krzysztof Gajowiak - 1 101
Tomasz Wac - 914
Michał Lewicki - 830
Marek Wilk - 742
Tomasz Kupijaj - 657
Robert Rabus - 452

KWW Andrzeja Panka
Michał Napierała - 693
Piotr Bula - 533

WB
Andrzej Wężyk - 1 139

Zobacz też wyniki pierwszej tury wyborów prezydenta Bytomia: LINK

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.