Polityka

Bytom będzie bardziej eko. Radni powiedzieli „Nie!” plastikowi


 „Bytom bez plastiku” to nowa akcja, która ma na celu ograniczenie używania plastikowych naczyń, sztućców itp. Radni podjęli uchwałę w tej sprawie podczas czerwcowej sesji rady miasta.

Reklama

Akcja „Bytom bez plastiku” ma objąć m.in.: wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek, a także reklamówek. Zrezygnowano też z zakupu wody w butelkach plastikowych oraz korzystania z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek jest podawany w plastikowych naczyniach. Znikną też plastikowe gadżety promujące miasto, a zastąpią je te wykonane z materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu. Co ciekawe, przeprowadzony zostanie też przegląd dostawców. Urząd będzie korzystał z usług tych, którzy stosują dla swoich produktów inne opakowania niż plastikowe.

- Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność. A odpadów mamy coraz więcej. Myślę, że miasto już dziś ma ambicje aby przystąpić od akcji „Bytom bez plastiku” i dołączyć do rzeszy polskich miast – powiedziała radna Joanna Stępień podczas ostatniej sesji rady miasta.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że rocznie Europa produkuje 25 mln ton plastikowych śmieci, a tylko 30 proc. z nich podlega recyklingowi. Tymczasem w samej tylko Polsce, przeciętny mieszkaniec produkuje aż 25 kilogramów odpadów z plastikowych opakowań.

- Musimy podejmować radykalne decyzje, żeby chociaż skrawek ziemi zostawić dla naszych przyszłych pokoleń. To akcja długofalowa i może być realizowana etapami. Oprócz wyeliminowania plastikowych gadżetów, talerzy, sztućców i kubków oraz zastąpienia ich biodegradowalnymi albo takimi, które mogą być poddane recyklingowi, również zaakcentowana została akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców, pracowników i szkół. Musimy edukować, by zmieniać przyzwyczajenia i zwyczaje - dodała radna.

Bytom nie jest przodownikiem w dziedzinie walki z nadmiarem plastiku. Wcześniej podobne uchwały przyjęli radni m.in. w Zabrzu. 20 maja tamtejsi rajcowie postanowili wezwać do zaprzestania używania jednorazowych plastikowych opakowań, naczyń, sztućców, słomek, rurek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto oraz przez podmioty zewnętrzne dotowane z budżetu miasta. Sukcesywne wycofywanie się z korzystania z plastiku ma nastąpić od 1 września 2019 roku. Próby ograniczenia używania plastiku podjęli też radni w Katowicach.

Warto też dodać, że pod koniec marca Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów plastikowych jednorazowego użytku. Do 2021 roku z rynku mają zniknąć jednorazowe sztućce, słomki do napojów, patyczki do uszów i rączki do balonów.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.