Polityka

KO też przedstawiła swoich kandydatów. Startuje 4 bytomian


Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a kampania wyborcza jeszcze się na dobre nie rozpoczęła. Wczoraj, 19 sierpnia, Koalicja Obywatelska odsłoniła jednak wyborcze karty i zaprezentowała pełne listy swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Wśród pretendujących do otrzymania mandatu poselskiego i senatorskiego znajduje się także kilku bytomian.

Reklama

13 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Koalicja Obywatelska zapowiadała, że przygotuje listę złożoną z zawodowych polityków oraz społeczników, ekspertów, samorządowców i organizacje pozarządowe. Czy tak się stało? Sprawdźmy! W okręgu nr 29, obejmującym zarówno Bytom, jak i Zabrze oraz powiaty gliwicki i tarnogórski, ugrupowanie wystawiło 18 kandydatów. Są to:

 1. Marta Golbik
 2. Krystyna Szumilas
 3. Tomasz Głogowski
 4. Paweł Kobyliński
 5. Tomasz Olichwer
 6. Krzysztof Gawenda
 7. Jarosław Marciniak
 8. Kamil Żbikowski
 9. Norbert Rozpondek
 10. Tomasz Rewkowski
 11. Natalia Juszczak
 12. Krzysztof Szczechowski
 13. Ewa Nierychło
 14. Przemysław Szczukiewicz
 15. Justyna Kronstedt
 16. Ewa Potocka
 17. Jolanta Dziuk
 18. Leszek Jodliński

W grupie tej znajdziemy jedynie troje bytomian. To Krzysztof Gawenda – bytomski radny, Krzysztof Szczechowski – dr nauk medycznych, tutejszy lekarz, chirurg naczyniowy oraz Jolanta Dziuk sprawująca funkcję pełnomocnika dyrektora ds. zarządzania jakością Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że o miejsce w sejmowej ławie chce powalczyć dwóch gliwiczan związanych z Bytomiem. Pierwszym z nich jest urodzony w naszym mieście Paweł Kobyliński, poseł Koalicji Obywatelskiej mocno angażujący się od pewnego czasu w sprawy Bytomia, natomiast drugim jest Leszek Jodliński, dawny dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego.

Tego samego dnia zaprezentowano także kandydatów na senatorów. I tu obyło się bez niespodzianek. O fotel senatora w okręgu nr 71 powalczy, tak jak już wcześniej informowaliśmy, Halina Bieda, obecnie dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a dawniej bytomska radna, wiceprezydent i komisarz Bytomia. Wśród pozostałych kandydatów znajdują się:

 1. Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
 2. Halina Bieda (Bytom, Zabrze)
 3. Marek Migalski (Jastrzębie-Zdrój)
 4. Wolnik Grzegorz Wolnik (Rybnik)
 5. Henryk Mercik (Ruda Śląska)
 6. Maciej Gramatyka (Tychy)
 7. Beata Małecka-Libera (Dąbrowa Górnicza)
 8. Agnieszka Komor (Bielsko-Biała)
 9. Hubert Maślanka (Cieszyn)
 10. Plura Marek (Katowice)

Lista kandydatów na senatorów składa się z dobrze znanych na Śląsku nazwisk. Przykładowo, Zygmunt Frankiewicz to samorządowiec, który od 1993 piastuje funkcję prezydenta Gliwic, jest też inżynierem i wykładowcą akademickim, Henryk Mercik – przedstawiciel Śląskiej Partii Regionalnej, dawniej konserwator zabytków, a później wiceprzewodniczący sejmiku śląskiego (2014 - 2015), a także członek zarządu województwa śląskiego (2015 - 2018), z kolei Marek Plura to działacz społeczny, poseł na Sejm VI i VII kadencji oraz deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, który nie odniósł sukcesu wyborczego w wyborach do PE w tym roku. Natomiast Michał Gramatyka jest prawnikiem i samorządowcem oraz radnym sejmiku śląskiego. Był też wicemarszałkiem województwa. Już w 2015 startował w wyborach uzupełniających do Senatu.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.