Polonia Bytom świętuje 103. urodziny

4 stycznia to wyjątkowy dzień dla wszystkich ludzi związanych z Polonią Bytom. To tego dnia w 1920 roku powstał klub, który do dzisiaj ma najwięcej kibiców w naszym mieście. Niebiesko-czerwoni złote lata mają za sobą, ale sumiennie pracują, aby w przyszłości znowu się liczyć w krajowym futbolu.

Fot. poloniabytom.com.pl
Polonia 103 lata

4 stycznia 1920 roku powstała Polonia Bytom. To była odpowiedź na apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, aby zakładać organizacje kulturalno-oświatowe i sportowe. Na początku istniały dwie sekcje - piłkarska oraz zapaśnicza. Niestety, klub istniał zaledwie dwa lata i zakończył działalność po wytyczeniu w Bytomiu granicy polsko-niemieckiej.

Polonia jednak wróciła w 1945 roku niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Od tamtej pory klub o niebiesko-czerwonych barwach bez przerwy istnieje. Przez 103 lata istnienia były przepiękne chwile, ale także bardzo poważne kryzysy.

Złoty okres przypadł na lata 50 i 60. To wtedy Polonia Bytom miała jedną z najlepszych drużyn piłkarskich w kraju. Efektem były dwa mistrzostwa Polski (w 1954 i 1962 roku), cztery wicemistrzostwa (1952, 1958, 1959 oraz 1961) i trzy brązowe medale (1966 i 1969).

Jeszcze lata 70 dostarczały wielu pozytywnych emocji. To wtedy Polonia zdobyła dwa z trzech mistrzostw Polski juniorów. Ponadto dwukrotnie zagrała w finale Pucharu Polski (łącznie trzy razy), ale nigdy nie zdobyła tego trofeum.

Bytomski klub święcił także sukcesy na arenie międzynarodowej, co do dzisiaj jest powodem do wielkiej dumy dla 103-letniej Polonii. Zdobycie Pucharu Rappana w 1965 i Pucharu Ameryki w 1965 roku to jedne z największych osiągnięć w historii tego klubu.

Ostatnie lata są jednak dalekie od tego, co było kiedyś. Polonia Bytom już raz przebyła drogę z III ligi do Ekstraklasy, aby potem ruszyć w drugą stronę i wylądować w IV lidze. Obecnie drużyna piłkarska występuje na poziomie III ligi i w tym sezonie ma szansę, aby awansować do II ligi, co byłoby najlepszym prezentem z okazji 103. rocznicy istnienia.

To, co powinno najbardziej cieszyć, to fakt, że u dwukrotnego mistrza Polski przyszedł czas stabilizacji oraz rozwoju. Tuż obok stadionu przy ul. Olimpijskiej powstaje nowe boisko wraz z budynkiem klubowym, a ta infrastruktura pozwoli wrócić do domu piłkarzom i kibicom. Wiadomo, że wszystkim marzy się nowoczesny i duży stadion, ale na to na razie nie ma widoków.

Docenić należy także fakt, że Polonia Bytom jest mocno zaangażowana w rozwój akademii. To daje nadzieje, że w najbliższych latach do seniorskiego zespołu regularnie będą dołączać zdolni wychowankowie.

Klubem obecnie zarządza miejsca spółka Bytomski Sport. Dzięki temu Polonia jak za dawnych lat stała się klubem wielosekcyjnym. Dziś pod jednym szyldem są piłkarze, hokeiści oraz koszykarze. Na razie żadna z drużyn nie gra na poziomie ekstraklasy, ale trzeba mieć nadzieję, że to, co najlepsze, dopiero czeka na kibiców Polonii Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon