Powstał film o najsłynniejszym bytomskim lombardzie

Nie ma chyba w Bytomiu osoby, które nie znałaby hasła „Od igły po helikopter”. Tak reklamuje się najsłynniejszy lombard w mieście, a jego właściciele zostali bohaterami filmu dokumentalnego. Polska premiera odbędzie się w maju, w katowickim kinie Światowid.

kadr z filmu "Lombard"
Kadr z filmu Lombard

„Helikopterek” to najsłynniejszy bytomski lombard. Przez lata mieścił się przy ul. Wrocławskiej, naprzeciw Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Później właściciele przenieśli interes na Bobrek, a następnie do dawnego Supersamu przy ul. Kruczkowskiego. Teraz zostali bohaterami filmu dokumentalnego.

- Poruszająca, pełna czarnego humoru opowieść o właścicielach największego lombardu w Polsce. W mieście zwanym „polskim Detroit” , Jola i Wiesiek próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek – czytamy w streszczeniu filmu.

Polska premiera „Lombardu” 12 maja 2022 r. w katowickim kinie Światowid

Reżyserem filmu jest Łukasz Kowalski, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od 2007 roku zawodowo związany z Telewizją Katowice. Film „Lombard” jest jego pełnometrażowym dokumentalnym debiutem.

Światowa premiera „Lombardu” miała miejsce 27 marca 2022 r. na festiwalu CPH DOX w Kopenhadze. Polska odbędzie się w ramach festiwalu Against Gravity. W Katowicach pokaz otwarcia festiwalu odbędzie się 12 maja 2022 r. w kinie Światowid.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nergal i Roman Kostrzewski

Największe gwiazdy metalu wspominają Romana Kostrzewskiego

Artur Rojek

Artur Rojek wystąpi w Bytomiu, w Beceku, 5 listopada

Byt opera slaska1

Opera Śląska otrzymała pięć nominacji do...

Byt graffiti w tunelu 12

Streetart w tunelu [ZDJĘCIA]

Byt fotko

Opera Śląska podpisała umowę na modernizację

Byt audience 868074 1280 1

Kaj się bawić 6 – 8 marca?

Byt lokal na kulture 2

Startuje druga edycja „lokalu na kulturę”