Powstał film o najsłynniejszym bytomskim lombardzie

Nie ma chyba w Bytomiu osoby, które nie znałaby hasła „Od igły po helikopter”. Tak reklamuje się najsłynniejszy lombard w mieście, a jego właściciele zostali bohaterami filmu dokumentalnego. Polska premiera odbędzie się w maju, w katowickim kinie Światowid.

kadr z filmu "Lombard"
Kadr z filmu Lombard

„Helikopterek” to najsłynniejszy bytomski lombard. Przez lata mieścił się przy ul. Wrocławskiej, naprzeciw Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Później właściciele przenieśli interes na Bobrek, a następnie do dawnego Supersamu przy ul. Kruczkowskiego. Teraz zostali bohaterami filmu dokumentalnego.

- Poruszająca, pełna czarnego humoru opowieść o właścicielach największego lombardu w Polsce. W mieście zwanym „polskim Detroit” , Jola i Wiesiek próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek – czytamy w streszczeniu filmu.

Polska premiera „Lombardu” 12 maja 2022 r. w katowickim kinie Światowid

Reżyserem filmu jest Łukasz Kowalski, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od 2007 roku zawodowo związany z Telewizją Katowice. Film „Lombard” jest jego pełnometrażowym dokumentalnym debiutem.

Światowa premiera „Lombardu” miała miejsce 27 marca 2022 r. na festiwalu CPH DOX w Kopenhadze. Polska odbędzie się w ramach festiwalu Against Gravity. W Katowicach pokaz otwarcia festiwalu odbędzie się 12 maja 2022 r. w kinie Światowid.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pestilence w EC Szombierki 1

Gwiazdy metalu nagrały klip w Elektrociepłowni Szombierki

I love my Dad zdjęcie z filmu 2

Przekorne walentynki 2023 w Bytomskim Centrum Kultury

Film dokumentalny Lombard

Nagrody dla „Lombardu”. Film o Bytomiu wkrótce w kinach

Wiesław Ochman i Krystian Ochman

Zawsze dobrze przygotowany - Wiesław Ochman o wnuku

Przebudowa sceny i orkiestronu Opery Śląskiej

Totalna demolka w Operze Śląskiej!

Plakat georg brueningj pg

Powstał film o nadburmistrzu Brüningu

Byt dziewczyny

Mieszkanka Bytomia wraz z zespołem zdobyła...