Powstała nowa książka o "wampirze z Bytomia", który zamordował pięć kobiet, kilka innych trwale okaleczył

"Wampir z Bytomia" - takie określenie przylgnęło do seryjnego mordercy Joachima Knychały, który grasował w latach 70. i 80. XX w. Teraz nową książkę o tym człowieku pt. "Wampir" napisał Andrzej Gawliński, doktor nauk prawnych, kryminalistyk i suicydolog.

ARC
Książka o wampirze z Bytomia

Od 1964 r. na terenie Zagłębia i Śląska ktoś napadał na kobiety. W 1972 r. zatrzymano Zdzisława Marchiwckiego, który został uznany za „Wampira z Zagłębia”. Sąd Wojewódzki w Katowicach, za 14 zabójstw oraz 7 usiłowań, skazał mężczyznę na karę śmierci. Po straceniu Marchwickiego w 1977 r. ataki jednak nie ustały…

"Wampir z Bytomia" zabił pięć kobiet

Szybko pojawiły się wątpliwości, czy Marchwicki faktycznie był sprawcą, ale również podejrzenia, że grasuje kolejny „wampir”. Początkowo ataki nie były ze sobą łączone. W końcu jednak powstały dwie grupy operacyjne: „Szóstka” oraz „Frankenstein”, a wśród mieszkańców Piekar Śląskich, Chorzowa czy Bytomia, gdzie miały miejsce poszczególne zdarzenia, ponownie zapanowała psychoza strachu.

„Wampir z Bytomia” w latach 1974-1982 dokonał licznych napadów na terenie śląskich miast. Atakował w Bytomiu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich. Zamordował pięć kobiet, kilka innych trwale okaleczył. Swoje ofiary uderzał siekierą w tył głowy. Wkrótce okazało się, że seryjnym mordercą był urodzony w Bytomiu Joachim Knychała, mężczyzna o dwóch twarzach. Był dobrym ojcem i mężem, a jednocześnie brutalnym mordercą. Skryty i małomówny – nie wzbudzał podejrzeń. Pracował jako cieśla oraz górnik w kopalni "Andaluzja" w Piekarach Śląskich, zresztą w Piekarach też mieszkał.

Za swoje czyny Joachim Knychała został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1985 r.

Książka o mordercy Joachimie Knychale

O sprawie "wampira z Bytomia" powstała książka pt. "Wampir", autorstwa Andrzeja Gawlińskiego, doktora nauk prawnych, kryminalistyka i suicydologa, prowadzącego blog naukowy kryminalistyczny.pl, założyciela i dyrektora Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. To pierwsza w Polsce książka o tym mordercy, będąca kryminalistyczną rekonstrukcją jego zbrodni (wcześniej ukazało się kilka książek o "wampirze z Bytomia").

Dlaczego Joachim Knychała mordował? Jaka była jego rzeczywista motywacja? W jaki sposób dzieciństwo wpłynęło na dokonywane przez niego zbrodnie? Czy inspirował się „Wampirem z Zagłębia”? W jaki sposób typował swoje ofiary? Co przyczyniło się do wykrycia mordercy? Dlaczego opisał śledczym swoje zbrodnie w „pamiętniku”? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące pytania mamy znaleźć w książce "Wampir". To kompleksowa rekonstrukcja zbrodni Joachima Knychały. Treść książki powstała na podstawie m.in. akt sprawy karnej oraz wydań lokalnej prasy.

Książkę można już kupić w przedsprzedaży na stronie kryminalistyczny.pl/wampir. Kosztuje 39 zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon