Praca bez matury w Bytomiu. Gdzie szukać?

Czy to możliwe, aby bez świadectwa dojrzałości, mieć satysfakcjonująca pracę i niezłe zarobki? Tak, jak najbardziej. Jest wiele cenionych zawodów, poszukiwanych na rynku pracy, gdzie nie wymagana jest matura. Jakie warunki pracy i płacy proponują pracodawcy? Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w przypadku osób nie mających matury? Sprawdźmy to na podstawie ofert pracy w regionie Górnego Śląska, a konkretnie Bytomia i okolic.

Idea 2654148 1280

Praca bez matury. O czym warto pamiętać, szukając zatrudnienia?

Na rynku sporo jest ofert pracy bez wykształcenia maturalnego. Są to ogłoszenia skierowane przede wszystkim do osób, które mają wykształcenie zasadnicze zawodowe bądź średnie zawodowe. Nieco gorszą sytuację mają absolwenci liceów, którzy nie zdali matury bądź nie przystąpili do egzaminu dojrzałości. Oni mogą przedstawić pracodawcy co najwyżej świadectwo ukończenia szkoły średniej, jednak nie mają żadnych kwalifikacji zawodowych. Jak to zmienić? Najprościej skończyć kursy zawodowe bądź policealne studium zawodowe, które przygotuje do pracy na określonym stanowisku. Niektóre szkolenia są dość drogie, podobnie jak czesne za naukę w studium. Ich ukończenie zajmuje sporo czasu. Zwykle jednak zajęcia odbywają się w systemie zaocznym lub zdalnym, a uzyskane certyfikaty i zdobyte kwalifikacje dają szansę na zdobycie ciekawej pracy i spore zarobki. Dużym powodzeniem cieszą się kursy prawa jazdy kategorii C i E oraz świadectwa kwalifikacyjne kierowcy zawodowego. Na niedobór pracowników cierpi też branża kurierska oraz miejska komunikacja publiczna. Stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę fizyczną na produkcji, w handlu i w budownictwie drogowym. Najzdolniejsze osoby i najbardziej zaangażowane mogą po kilku latach awansować na brygadzistów i kierowników zmiany. Spójrz, na jakich konkretnie stanowiskach brakuje rąk do pracy.

Ciekawa praca dla osób bez matury na Śląsku. Jakie zawody i branże?

Mieszkasz na Górnym Śląsku i interesuje cię ciekawa praca bez matury? Oto zawody i branże, w których świadectwo maturalne zazwyczaj nie jest wymagane:

 • spawacz;
 • branża budowlana, w tym monterzy, zbrojarze, cieśle i murarze;
 • operator sprzętu budowlanego, tj. dźwig, wywrotka, koparka;
 • magazynier;
 • kierowca zawodowy, np. autobusu lub ciężarówki;
 • operator wózka widłowego;
 • operator suwnicy;
 • branża stolarki okiennej i meblowej;
 • sprzedawca;
 • branża usług kosmetycznych i fryzjerskich;
 • pracownik ochrony;
 • branża gastronomiczna;
 • asystentka stomatologiczna;
 • opiekunka dziecięca i opiekunka osób starszych;
 • usługi utrzymania czystości w obiektach użyteczności publicznej;
 • pracownik produkcji.

Praca w Bytomiu. Jak szukać pracy na Górnym Śląsku?

Mieszkasz na Górnym Śląsku i szukasz pracy? Bytom jest miastem, w którym regularnie publikowane są ogłoszenia o wakatach w różnych instytucjach i zakładach produkcyjnych czy usługowych w różnych branżach. Jak szybko znaleźć pracę bez matury w Bytomiu? Regularnie śledź ogłoszenia, zamieszczane w lokalnej prasie oraz internetowych portalach ogłoszeniowych. Pomocne są także ogólnopolskie portale ogłoszeniowe, w których przy pomocy filtrów możesz zawęzić pole poszukiwań do konkretnych branż, stanowisk i regionu. Sprawdź, jakie nowe ogłoszenia o pracę w Bytomiu znajdziesz na Gowork.pl. Ta witryna zawiera nie tylko mnóstwo interesujących ofert pracy, ale też ciekawe informacje na temat sytuacji na rynku pracy w kraju i za granicą.

Szukasz satysfakcjonującej pracę? Skorzystaj z tych porad

Pamiętaj, że nie tylko znalezienie zatrudnienia jest ważne, ale też utrzymanie pracy i satysfakcja z wykonywanych obowiązków i otrzymywanej pensji. Jak to osiągnąć? Szukając zatrudnienia, staraj się dopasować stanowisko pracy do swoich osobowych predyspozycji i rodzaju osobowości. Pomyśl, czy sprawdziłbyś się na stanowiskach, wymagających skupienia, precyzji i cierpliwości? Jeśli tak, to zapewne będziesz dobrym monterem, serwisantem maszyn, budowlańcem czy kosmetologiem. Masz w sobie dużo empatii i cierpliwości? Poszukaj pracy jako opiekun społeczny. A może łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi i masz smykałkę do handlu? W takim razie podejmij wyzwanie pracy w charakterze sprzedawcy, przedstawiciela handlowego lub kasjera. Jeśli masz wątpliwości co do swoich predyspozycji, to porozmawiaj na ten temat z doradcą zawodowym.

Region Górnego Śląska do niedawna kojarzył się głównie z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego. Obecnie większośc kopalń jest nieczynnych. Rozwija się za to gałąź spedycji i logistyki. Praca w Bytomiu to przede wszystkim stanowiska związane z transportem i sortowaniem towarów oraz dostawami kurierskimi. Jeśli nie masz matury, to zatrudnienie możesz znaleźć jako kurier, kierowca zawodowy lub pracownik magazynów przeładunkowych. Poszukiwani są również pracownicy obsługi klienta w centrach handlowych oraz pracownicy budowy dróg i kolei.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

36 – Szczęśliwy traf czy numer entuzjazmu i kreatywności?

36 – Szczęśliwy traf czy numer entuzjazmu i kreatywności?

Zdj główne

Koncert industrialny

Letnia Strefa Kreatywna w Agorze Bytom. Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dzieci

Letnia Strefa Kreatywna w Agorze Bytom

Agora dzień dziecka

Kraina Eksperymentów: Świętuj Dzień Dziecka w Agorze Bytom

Kobylinski

Nie wszystko wolno wojewodzie...

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe

Byt 17121923990 a8d85057b3 o

Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń!