Prawie 6 mln zł dla Bytomia na renowację zabytków - kościoła i szkoły podstawowej

Rozstrzygnięto drugi etap Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Bytom dostanie pieniądze tylko na dwa zabytkowe budynki - kościoła i szkoły podstawowej, ale za to kwoty są sowite.

Rządowy Program Ochrony Zabytków to specjalny fundusz, z którego mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze z programu idą na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Gminy, powiaty i województwa muszą jednak najpierw złożyć wniosek o dofinansowanie konkretnych prac.

6 mln zł na modernizację dwóch obiektów zabytkowych w Bytomiu

Bytom dostał pieniądze na dwa zabytkowe obiekty w mieście:

  • Renowacja zabytkowego barokowego kościoła św. Wojciecha w Bytomiu z XV wieku, pl. Klasztorny 1 - 3,5 mln zł
  • Czyszczenie, naprawa i hydrofobizacja ścian i mansard budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Królowej Jadwigi 2 w Bytomiu - 2,45 mln zł

Projekt „Czyszczenie, naprawa i hydrofobizacja ścian i mansard budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Królowej Jadwigi” przewiduje oczyszczenie powierzchni elewacji z zanieczyszczeń i nawarstwień korozyjnych oraz ograniczenie wnikania wody opadowej poprzez hydrofobizację. Wykonawca w ramach inwestycji zrealizuje nie tylko roboty budowlane, ale również konserwatorskie, m.in.: usunie starą izolację przeciwwilgociową, przeprowadzi odgrzybienie ścian fundamentowych, wykona obróbkę blacharską, w tym rur spustowych, skuje i uzupełni brakujące tynki, a także zaimpregnuje ściany zewnętrzne. Ponadto wyremontowane zostanie pokrycie dachu z papy oraz przeprowadzona będzie renowacja części stolarki drzwiowej i okiennej z parapetami.

Łączny koszt wszystkich prac w budynku, który wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków wyniesie około 2,5 mln zł, z czego 2,45 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Drugi projekt „Renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha przy pl. Klasztornym” przewiduje z kolei renowację/remont elewacji przybudówek - kaplicy i zakrystii wraz z naprawą konstrukcji murowych, odnowienie lub całkowite odtworzenie pokrycia dachowego nad wejściem do kościoła oraz przyporami, gzymsami i parapetami. Ponadto podczas remontu wykonana zostanie: konserwacja i naprawa stolarki i ślusarki okiennej oraz drzwiowej wraz z drzwiami zewnętrznymi kościoła, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w przybudówkach oraz konserwacja i remont wnętrza kościoła, w tym wyposażenie kościoła w nowe instalacje: uziemienia i odgromową oraz zakup i montaż instalacji przeciwpożarowej. Wewnątrz czyszczeniu, naprawie i impregnacji poddane zostaną również: posadzki kamienne w kościele, kaplicy i zakrystiach, jak również podłogi drewniane oraz schody na wieżę.

Renowacja kościoła pw. św. Wojciecha na pl. Klasztornym, który wpisany został do rejestru zabytków już w 1956 roku, będzie kosztowała łącznie prawie 3,6 ml zł, z czego 3,5 mln to pozyskane przez miasto dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W pierwszej edycji programu Bytom nie dostał nic

- W ramach kolejnej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków złożyliśmy ponownie 10 projektów. Wnioski miały tę samą treść, więc cieszy refleksja rządu w tym zakresie. Oprócz budynku Szkoły Podstawowej nr 6 oraz kościoła pw. św. Wojciecha staraliśmy się o pozyskanie dofinansowania do remontu innych budynków szkolnych, budynków użyteczności publicznej, m.in. Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego oraz kolejnych budynków na terenie Kolonii Zgorzelec - mówi zastępca prezydenta Michał Bieda. - W pierwszej edycji żaden ze zgłoszonych wniosków nie otrzymał dofinansowania. Natomiast teraz otrzymaliśmy środki finansowe na realizację dwóch z dziesięciu inwestycji - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Dla porównania - miasto Katowice dostało dofinansowanie na 3 projekty, ale w sumie tylko 4,5 mln zł (więcej: Katowice. Pół miliona zł na wieżę spadochronową. 3,5 mln zł na willę i wieżę wyciągową. Drugi rzut pieniędzy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków). Znacznie więcej, bo aż 7 mln zł, dostało miasto Zabrze (po 3,5 mln zł na odrestaurowanie zewnętrznej części budynku zabytkowego ratusza przy ul. Tarnopolskiej 80 w Zabrzu – Mikulczycach i Powrót do blasku eklektycznej architektury Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu przy ul. Królewskiej 4). Zresztą 3,5 mln to najwyższe kwoty, jakie widnieją na liście projektów z drugiego rzutu rządowego Programu.

Wykaz wszystkich zabytków w woj. śląskim, które otrzymały dofinansowanie w II etapie Rządowego Programu Ochrony Zabytków: www.katowice.uw.gov.pl

W pierwszej edycji Programu kontrowersje wzbudziły fakty, że najwięcej pieniędzy przeznaczono na zabytki sakralne, a samorząd województwa śląskiego nie dostał nic (dostały gminy i powiaty).

Więcej: Rząd rozdał pieniądze na zabytki. Woj. śląskie dostało 0 zł. W miastach będzie za to prawie 200 remontów kościołów

W drugim rzucie Programu Ochrony Zabytków samorząd województwa już się załapał na pieniądze. Dostanie 3,5 mln zł na prace konserwatorsko–restauratorskie zabytkowej wieży wyciągowej szybu "Warszawa" dawnej KWK "Katowice", dziś stojącej na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Prace te już trwają, wieża na razie jest niedostępna dla zwiedzających.

Stary Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Bytom w czasach rozkwitu. Stare zdjęcia miasta pokolorowała i wyretuszowała sztuczna inteligencja

Autor: Marcin Zasada

30/11/2023

Blok Kalidego w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Blok Kalidego: taki mały Wiedeń w Bytomiu. 100 lat temu na Śląsku wiedzieli, kto najlepiej potrafi w mieszkaniówkę

Autor: Marcin Zasada

19/01/2024

Rynek z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

Bytom. Miasto starsze od Krakowa. Wycieczka po średniowiecznym Bytomiu

Autor: Patryk Osadnik

30/07/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon