Prywatny inwestor podpisał umowę na zakup EC Szombierki

Firma Arche podpisała przedwstępną umowę na zakup Elektrociepłowni Szombierki. Ma przejąć zabytek za 10 milionów złotych. - To wiarygodny i uznany inwestor, który ma na koncie ciekawe realizacje - mówi wiceprezydent Michał Bieda. Z kolei społecznicy zadają pytania o przyszłość obiektu.

ARC
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Od kilku miesięcy mówiło się o zainteresowaniu inwestorów Elektrociepłownią Szombierki. Wśród nich wymieniana była Grupa Arche, która od lat konsekwentnie inwestuje w zabytki, które aranżuje m.in. na usługi hotelowe. Do Arche należą np. Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tabaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski.

Jak poinformował branżowy portal hotelarski Horecanet.pl, w środę, 19 stycznia, Arche podpisało z obecnym właścicielem EC Szombierki - Rezonator S.A. - umowę przedwstępną na zakup zabytkowego obiektu.

- To bez wątpienia zabytek przemysłowej klasy europejskiej. Wyjątkowy nie tylko w sakli Śląska i Polski, ale też całej Europy. Niezmiernie się cieszę na realizację tego projektu - powiedział prezes Arche Władysław Grochowski w rozmowie z Horecanet.pl.

Firma chciałaby stworzyć wewnątrz hotel, uczelnie wyższą, a także przestrzenie festiwalowe czy targowe.

Arche ma kupić Elektrociepłownię Szombierki za 10 milionów złotych. Umowa przedwstępna będzie obowiązywała do 19 lipca.

Michał Bieda: To uznany i wiarygodny inwestor

EC Szombierki od kilku lat popada w ruinę. Dotąd najbardziej realnym scenariuszem uratowania zabytku był zakup w ramach licytacji komorniczej przez Urząd Miasta w Bytomiu oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach. Wygląda jednak na to, że obiekt znów trafi w prywatne ręce.

- Cieszymy się, że Elektrociepłownią Szombierki zainteresował się uznany i wiarygodny inwestor, który ma na swoim koncie ciekawe realizacje. Mamy nadzieję na dobrą współpracę - powiedział nam wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.

- Wystosowaliśmy zaproszenie do właścicieli firmy Arche, aby zorganizować spotkanie w sprawie EC Szombierki. Jesteśmy umiarkowanymi optymistami, dopóki nie poznamy planów inwestora i nie zobaczymy, że obiekt został zabezpieczony. Należy jednak podkreślić, że Arche ma duże doświadczenie w rewitalizacji przestrzeni przemysłowych - dodaje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka UM Bytom.

Jednocześnie samorząd deklaruje, że jeśli dojdzie do zaplanowanej wcześniej licytacji komorniczej, to weźmie w niej udział.

Co dalej z Elektrociepłownią Szombierki?

Pytania o przyszłość EC Szombierki zadają społecznicy.

- W jaki sposób Elektrociepłownia Szombierki zostanie zaadaptowana? Zostanie udostępniona mieszkańcom, a może jej wnętrza będą mogli podziwiać tylko hotelowi goście? - obawia się Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

Zwraca również uwagę na to, że umowa przedwstępna została zawarta na pół roku i dopiero po tym czasie Arche stanie się pełnoprawnym właścicielem zabytku, o ile nie wycofa się z zakupu, a w międzyczasie jego stan będzie stale się pogarszał.

- Elektrociepłownia Szombierki to bardzo wymagająca inwestycja. Etapowy remont może trwać 10 lub 15 lat. Jeżeli w tym czasie coś pójdzie nie tak, to wrócimy do punktu wyjścia albo będziemy w jeszcze gorszej sytuacji - dodaje Budny-Rzepecka i podkreśla, że konieczna będzie ścisła współpraca oraz wsparcie samorządu, aby szansa na uratowanie EC Szombierki nie została zaprzepaszczona.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon