Prywatny inwestor podpisał umowę na zakup EC Szombierki

Firma Arche podpisała przedwstępną umowę na zakup Elektrociepłowni Szombierki. Ma przejąć zabytek za 10 milionów złotych. - To wiarygodny i uznany inwestor, który ma na koncie ciekawe realizacje - mówi wiceprezydent Michał Bieda. Z kolei społecznicy zadają pytania o przyszłość obiektu.

ARC
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Od kilku miesięcy mówiło się o zainteresowaniu inwestorów Elektrociepłownią Szombierki. Wśród nich wymieniana była Grupa Arche, która od lat konsekwentnie inwestuje w zabytki, które aranżuje m.in. na usługi hotelowe. Do Arche należą np. Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tabaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski.

Jak poinformował branżowy portal hotelarski Horecanet.pl, w środę, 19 stycznia, Arche podpisało z obecnym właścicielem EC Szombierki - Rezonator S.A. - umowę przedwstępną na zakup zabytkowego obiektu.

- To bez wątpienia zabytek przemysłowej klasy europejskiej. Wyjątkowy nie tylko w sakli Śląska i Polski, ale też całej Europy. Niezmiernie się cieszę na realizację tego projektu - powiedział prezes Arche Władysław Grochowski w rozmowie z Horecanet.pl.

Firma chciałaby stworzyć wewnątrz hotel, uczelnie wyższą, a także przestrzenie festiwalowe czy targowe.

Arche ma kupić Elektrociepłownię Szombierki za 10 milionów złotych. Umowa przedwstępna będzie obowiązywała do 19 lipca.

Michał Bieda: To uznany i wiarygodny inwestor

EC Szombierki od kilku lat popada w ruinę. Dotąd najbardziej realnym scenariuszem uratowania zabytku był zakup w ramach licytacji komorniczej przez Urząd Miasta w Bytomiu oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach. Wygląda jednak na to, że obiekt znów trafi w prywatne ręce.

- Cieszymy się, że Elektrociepłownią Szombierki zainteresował się uznany i wiarygodny inwestor, który ma na swoim koncie ciekawe realizacje. Mamy nadzieję na dobrą współpracę - powiedział nam wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.

- Wystosowaliśmy zaproszenie do właścicieli firmy Arche, aby zorganizować spotkanie w sprawie EC Szombierki. Jesteśmy umiarkowanymi optymistami, dopóki nie poznamy planów inwestora i nie zobaczymy, że obiekt został zabezpieczony. Należy jednak podkreślić, że Arche ma duże doświadczenie w rewitalizacji przestrzeni przemysłowych - dodaje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka UM Bytom.

Jednocześnie samorząd deklaruje, że jeśli dojdzie do zaplanowanej wcześniej licytacji komorniczej, to weźmie w niej udział.

Co dalej z Elektrociepłownią Szombierki?

Pytania o przyszłość EC Szombierki zadają społecznicy.

- W jaki sposób Elektrociepłownia Szombierki zostanie zaadaptowana? Zostanie udostępniona mieszkańcom, a może jej wnętrza będą mogli podziwiać tylko hotelowi goście? - obawia się Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

Zwraca również uwagę na to, że umowa przedwstępna została zawarta na pół roku i dopiero po tym czasie Arche stanie się pełnoprawnym właścicielem zabytku, o ile nie wycofa się z zakupu, a w międzyczasie jego stan będzie stale się pogarszał.

- Elektrociepłownia Szombierki to bardzo wymagająca inwestycja. Etapowy remont może trwać 10 lub 15 lat. Jeżeli w tym czasie coś pójdzie nie tak, to wrócimy do punktu wyjścia albo będziemy w jeszcze gorszej sytuacji - dodaje Budny-Rzepecka i podkreśla, że konieczna będzie ścisła współpraca oraz wsparcie samorządu, aby szansa na uratowanie EC Szombierki nie została zaprzepaszczona.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki (21.01.2022)

Licytacji EC Szombierki nie będzie. Długi zostały spłacone

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

EC Szombierki

EC Szombierki wróci na Szlak Zabytków Techniki?

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Oszacowano wartość Elektrociepłowni Szombierki