Przed Operą stanął fortepian. Na razie na próbę...

Jedyny w swoim rodzaju. Dziś przy popiersiu Chopina na placu Sikorskiego zainstalowano fortepian Cadenza. To wyjątkowy instrument, który wprowadza muzykę w miejską przestrzeń.

Fortepian cadenza w bytomiu

Jakie miejsce w Bytomiu najbardziej może kojarzyć się z muzyką klasyczną? Oczywiście okolice Opery Śląskiej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Trudno sobie wymarzyć lepszą lokalizację dla plenerowego instrumentu, przy którym może zasiąść każdy przechodzień i trochę pomuzykować. Właśnie tam dziś stanął fortepian Cadenza - jedyny na świecie fortepian zewnętrzny wykonany z betonu i stali.

Stworzono go jako ogólnodostępny instrument dla przestrzeni publicznych. Za sprawą unikatowej konstrukcji jest odporny na warunki atmosferyczne, w tym padający deszcz, śnieg, czy mróz. Ponadto jest bardzo wytrzymały, dlatego jest w stanie oprzeć się aktom wandalizmu. Nie jest to jednak klasyczny fortepian, gdyż jest instrumentem cyfrowym, co sprawia, że nie trzeba się martwić o jego właściwości akustyczne, bowiem posiada wbudowany system nagłaśniający. Co ciekawe zapewnia też możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia zewnętrznego. Fortepian Cadenza jest inteligentnym instrumentem. Jego producent stworzył aplikację internetową, za pomocą której jego opiekun może zaprogramować czas aktywności i poziom głośności urządzenia, a także analizować statystyki użycia.

Jedną z pierwszych osób, które zagrały na instrumencie ustawionym na placu Sikorskiego był Adam Myślewicz, absolwent bytomskiej szkoły muzycznej.

- Przechodziłem się do sklepu i tak zauważyłem, że stoi fortepian, to nie mogłem się powstrzymać, żeby nie wypróbować tego sprzętu i poczekałem aż kolega zagra, tak więc taki mały koncert sobie urządziliśmy - mówi Adam Myślewicz. - Pomimo tego, że warunki pogodowe są dosyć trudne, bo pada aktualnie deszcz i mimo to da się na tym coś zagrać. Bardzo mnie cieszy, że nawet w deszczu działa pedał przedłużający. Jest to fajnym udogodnieniem i sprzętowo bardzo dobrze brzmi. Jest też w fajnym miejscu postawiony, bo przy popiersiu Fryderyka Chopina - ocenia młody muzyk.

Skąd wziął się fortepian w tym miejscu? To forma promocji projektu zgłoszonego do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego pomysłodawcy chcieliby, żeby instrument stanął tam już na stałe i dodał atrakcyjności tej części miasta. Głosowanie potrwa jeszcze przez tydzień na stronie bo.bytom.pl. Jeśli projekt zyska wystarczającą liczbę głosów, to fortepian zostanie zakupiony przez miasto i już zawsze bytomianie będą mogli na nim grać.

W zeszłym roku projekt ustawienia fortepianu Cadenzy w Mikołowie wygrał tamtejszy budżet obywatelski i w tym roku ma zostać zainstalowany. Aż trzy takie fortepiany zostały zakupione przez Katowice i służą mieszkańcom. Z kolei w zeszłym miesiącu instrument został zamontowany na stałe również w Tychach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon