Przedwojenny Bytom na filmie

Pocztówki z dawnego Bytomia widział już chyba każdy. Za to mało kto miał okazję zobaczyć miasto na przedwojennym filmie. We wtorek w Beceku będzie to możliwe!

Bytomski4 sterowiec bytom

Twórcy Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury w zbiorach brytyjskiego Imperial War Museum odnaleźli dwa filmy, na których można zobaczyć jak wyglądało miasto w swoich najlepszych latach, kiedy przeżywało okres dynamicznego rozwoju. Marek Wojcik z Towarzystwa im. Ignatza Hakuby ocenia, że oba filmy zostały nakręcone pomiędzy 1928 i 1931 rokiem.

Na wielu bytomskich pocztówkach można zobaczyć sterowce latające nad miastem. Historycy nie byli pewni, czy te imponujące maszyny rzeczywiście przelatywały nad miastem, bowiem wydawcy lubowali się w tamtych czasach w domalowywaniu ich na swoich widokówkach. Jeden z filmów, które będą pokazywane we wtorek w Beceku rozwiewa te wątpliwości - jest on zapisem z lądowania Zeppelina na bytomskim stadionie.

Pokaz przedwojennych nagrań będzie częścią spotkania "Bytomska architektura wczoraj i dziś", w ramach którego zostaną zaprezentowane postępy w rozbudowie Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury. To oznacza, że uczestnicy będą mogli poznać wiele interesujących historii, które dotąd nie zostały opisane w żadnej książce czy czasopiśmie.

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to unikatowy projekt realizowany przez trójkę bytomian Piotra Jakowieńko, Jacka Manieckiego i Marka Wojcika oraz fundację Brama Cukermana. Jego twórcy spędzili wiele miesięcy w archiwach, doszukując się informacji na temat najciekawszych budynków w naszym mieście. Dzięki ich pracy każdy może na stronie www.architekturabytomia.org poznać historie wielu bytomskich kamienic, zobaczyć jak wyglądały ich projekty i dowiedzieć się jacy ludzie stali za ich budową oraz kto w nich mieszkał, bądź prowadził interes.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia (wtorek) o godzinie 18:00 w sali ToTu w Beceku. Wstęp wolny!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon