Przetarg na mieszkanie - jak kupić tanio lokal?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym nie musi oznaczać zawarcia transakcji z osobą fizyczną, ponieważ można nabyć je również na drodze przetargu organizowanego przez gminę, spółdzielnie mieszkaniową, czy spółkę skarbu państwa. Na czym dokładnie to polega? Jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przetarg na mieszkanie - jak kupić tanio lokal?

Czym jest przetarg mieszkaniowy?

Jak wspomniano we wstępie mieszkanie na rynku wtórnym można nabyć na drodze przetargu organizowanego przez gminę, spółdzielnię mieszkaniową, czy spółkę Skarbu Państwa. Podmioty te w wielu przypadkach dysponują bowiem mieszkaniami, które z czasem chcą sprzedać. Organizują w tej sytuacji licytację, co pozwala uzyskać im możliwie najwyższą cenę. Czy warto wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Z pewnością tak, ponieważ można w ten sposób nie tylko nabyć mieszkanie w dobrej lokalizacji, ale również uzyskać cenę, która będzie znacznie niższa od rynkowych.

Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach mieszkaniowych?

Mając świadomość, że zakup mieszkania w przetargu mieszkaniowym może być opłacalny warto wiedzieć, gdzie szukać ogłoszeń o tego typu aukcjach. Otóż, z racji tego, że przetargi mieszkaniowe muszą być jawne informacje na ich temat powinny znajdować się w siedzibie organizatora. Ogłoszenia muszą być również publikowane "w sposób zwyczajowo przyjęty", co sprawia, że z reguły znajdują się w lokalnej prasie. W przypadku urzędów istnieje także obowiązek publikowania ich w Biuletynie Informacji Publicznej. Najwygodniejszym oraz najszybszy sposobem, by je znaleźć jest jednak skorzystanie z portalu ListaPrzetargow.pl (wpisz w wyszukiwarce nazwę wybranej miejscowości lub województwa, aby wyświetlić ogłoszenia dla tej lokalizacji). Znajdująca się tam internetowa baza przetargów mieszkaniowych jest na bieżąco aktualizowana oraz obejmuje cały kraj.

Osoby zainteresowane udziałem w przetargu mieszkaniowym powinny także wiedzieć, co powinno znaleźć się w tego typu ogłoszeniach. Otóż, będą to przede wszystkim dane organizatora, data i miejsce przetargu, wskazanie przedmiotu licytacji oraz jego dokładny opis, kwota wywoławcza, wysokość wadium, a także rodzaj przetargu i warunki, które należy spełnić, by wziąć w nim udział.

Jakie warunki należy spełnić, by uczestniczyć w przetargu mieszkaniowym?

Każdy, kto pragnie wziąć udział w przetargu mieszkaniowym musi spełnić warunki określone przez jego organizatora. Należy do nich między innymi konieczność wpłacenia wadium, które w przypadku zwycięstwa w licytacji zaliczane jest na poczet wylicytowanej sumy. Jeżeli jednak nie uda się zwyciężyć organizator zobowiązany jest do zwrotu wadium. Co jeszcze należy zrobić? Przede wszystkim w określonym terminie dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty oraz podpisać stosowne oświadczenia. Możliwość udziału w przetargu determinuje również jego rodzaj, ponieważ organizowane są zarówno przetargi nieograniczone, czyli dedykowane dla wszystkich osób spełniających warunki określone przez organizatora, jak i ograniczone. W tym drugim przypadku ograniczenie może polegać np. na tym, że w przetargu mogą wziąć udział wyłącznie członkowie spółdzielni mieszkaniowej lub na tym, że zabroniony jest udział pracowników spółdzielni oraz ich rodzin.

Podsumowując należy stwierdzić, że wzięcie udziału w przetargu mieszkaniowym stwarza szansę na zakup mieszkania poniżej ceny rynkowej. Co więcej, tego typu lokale z reguły znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon