Przygotowania do segregacji – umowa z PUK podpisana

Bytom przygotowuje się do segregacji śmieci. Władze miasta oraz konsorcjum firm reprezentowanych przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rudy Śląskiej podpisały umowę na odbiór odpadów komunalnych. Odpowiednie pojemniki staną na bytomskich posesjach od 16 września.

Bytomski2 puk kosze

Nowa „ustawa śmieciowa" obowiązuje w całej Polsce od 1 lipca. Niemniej ustawodawca nie przewidział, że jej wprowadzenie może opóźnić Ustawa o zamówieniach publicznych - możemy przeczytać na oficjalnej stronie miasta Bytom. Należy dodać, że ustawodawca nie przewidział też nieudolności lokalnych władz, które owe przepisy miały wprowadzać w życie.

Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw 19 lutego 2013 roku pod pozycją 228. Ustawa miała wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia czyli 5 marca 2013 roku. Następnie miasto, aby mieszkańców nie obciążać kosztami zakupu pojemników musiało na sesji RM przyjąć uchwałę zmieniającą Regulamin. Z uwagi na powagę sprawy należało to zrobić w trybie pilnym i zwołać nadzwyczajną sesję. Takowa została zwołana, ale mimo że temat powinien być miastu dobrze znany i że taką zmianę można było napisać na przysłowiowym kolanie to nie wprowadzono tego punktu do porządku obrad. Można było zwołać nadzwyczajną sesję już 6 marca, zatwierdzić zmianę regulaminu i uniknąć kompromitacji i chaosu – pisze na swoim blogu Tomasz Chojnacki z projektbytom.pl

Wprowadzenie segregacji odpadów w Bytomiu opóźniło się o dwa i pół miesiąca, ale jak zapewnia Rafał Pamuła, członek zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rudzie Śląskiej, firma dołoży wszelkich starań, żeby nadrobić opóźnienie. Już niebawem właściciele i zarządcy nieruchomości otrzymają od PUK dokładne harmonogramy wywozu odpadów.

Wprowadzenie systemu segregacji odpadów z pewnością na początku będzie rodziło wiele pytań i wątpliwości, dlatego Urząd Miejski w Bytomiu uruchomił specjalny formularz kontaktowy, za pomocą którego będzie można zadawać pytania dotyczące segregacji. Można pisać na adres: odpady@um.bytom.pl .

Jeśli odbiór odpadów będzie wzbudzał jakiekolwiek wątpliwości, można dzwonić do specjalnie w tym celu uruchomionego punktu informacyjnego przez firmę PUK pod numer: 32 248 10 81. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku od 6.00 do 22.00, a w soboty i niedziele od 6.00 do 14.00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon