Przyjdź na wycieczkę po Bytomiu. Odnajdź ślady społeczności żydowskiej

Bytom przez całe wieki był miastem wielokulturowym. Obok Niemców, Polaków żyło tu wielu Żydów. Muzeum Górnośląskie zaprasza na wspólne odkrywanie śladów tej społeczności, które do dziś zachowały się w naszym mieście.

Bytomska synagoga

"Bytom jest miastem o długiej i bogatej historii, miejscem, w którym spotykały się religie, kultury oraz ludzie o otwartych umysłach. Społeczność żydowska mniej więcej od połowy XIX wieku brała czynny udział w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym miasta, stanowiąc ważną i znacząca grupę w jego wielokulturowej tkance. Choć ślady tej obecności nie są wyraźnie zaznaczone w przestrzeni miejskiej, a przepiękna synagoga zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1938 roku – jeżeli wiemy, gdzie szukać i jak patrzeć, możemy odnaleźć fascynujące opowieści o ludziach i wydarzeniach – fragmentach mozaiki tworzącej niezwykłą historię miasta. Dzięki odkrywaniu historii indywidualnych, osadzonych w bardzo konkretnym przestrzennym i historycznym istnieniu, zbliżymy się do zrozumienia charakteru miasta, a także jego obecnego kształtu." - czytamy na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego.

W niedzielę, 16 lipca o 13:00 rozpocznie się spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia organizowany przez Muzeum Górnośląskie. Grupa wyruszy spod gmachu głównego na pl. Sobieskiego. Koszt udziału to zaledwie 2 złote - bilety są dostępne do nabycia w kasie muzeum. Spacer poprowadzi Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji MGB.

Uczestnicy przespacerują się po dobrze sobie znanych ulicach, które jednak dzięki poznaniu ich historii poznają je na nowo i spróbują odtworzyć topografię miejsc związanych z bytomską społecznością żydowską. Prowadząca opowie m.in. o poszczególnych osobach i całych rodzinach, jakie żyły i pracowały w wiekowych kamienicach, które na co dzień mijamy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon