Ranking liceów i techników. Czołówka bytomskich szkół po staremu

Smoleń najlepszy wśród liceów, ZSTiO przoduje wśród techników. Magazyn "Perspektywy" przedstawił najnowszy ranking szkół średnich.

ZSTiO
Mechatronika bytom

Tegoroczny ranking "Perspektyw" nie przyniósł zaskoczenia. Czołówka bytomskich szkół ponadpodstawowych pozostaje niezmienna. Jedynie zmieniają się ich pozycje w ujęciu wojewódzkim i ogólnopolskim.

W kategorii liceów tradycyjnie najwyższą pozycję spośród bytomskich placówek zajęło I LO im. Jana Smolenia (32. lokata w województwie, 332. pozycja w kraju) i otrzymało Srebrną Taczę jakości. Drugim najlepszym liceum w naszym mieście jest IV LO im. Bolesława Chrobrego (64. w województwie, 628. w kraju), które zostało wyróżnione brązowym znakiem jakości. Na trzecim miejscu w Bytomiu znalazła się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina (98. w województwie, 877. w kraju) i również otrzymała Brązową Tarczę.

Miano najlepszej szkoły technicznej w Bytomiu utrzymało Technikum nr 6 - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (19. miejsce w województwie, 181. w kraju) i zostało wyróżnione Srebrną Tarczą. Na drugim miejscu w mieście znalazła się tutejsza Samochodówka, czyli Technikum nr 3 (80. w województwie), następnie Technikum nr 1 - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (93. w województwie), Technikum nr 5 - Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących (100. w województwie), Technikum nr 2 - Państwowe Szkoły Budownictwa (126. w województwie) oraz Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie (130. w województwie).

Co zaważyło o miejscu w rankingu? Jego autorzy brali pod uwagę wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, sukcesy w olimpiadach, a w przypadku szkół technicznych liczyły się również wyniki egzaminów zawodowych.

Najlepsze szkoły ponadpodstawowe w regionie

Pierwsza trójka najlepszych liceów w województwie śląskim to: V LO w Bielsku-Białej, III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach i Społeczne LO im. Konarskiego STO w Katowicach. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze placówki z Sosnowca, Rybnika oraz Gliwic.

Z kolei TOP3 techników w regionie to: Technikum nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju, Technikum nr 1 w Gliwicach oraz Technikum nr 2 w Lublińcu. W najlepszej dziesiątce znalazły się również szkoły z Katowic, Cieszyna, Bielska-Białej, Żywca, Tarnowskich Gór oraz Brynka.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon