Ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu biorą udział w akcji w KWK Bielszowice. Wydostali już jednego górnika

Wśród ratowników, prowadzących akcję ratowniczo-poszukiwawczą po wstrząsie w KWK Bielszowice w Rudzie Śląskiej, są specjaliści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. Jeden z dwóch górników już został ocalony!

Outriders
KWK Bielszowice, Ruda Śląska

Przypomnijmy, że do wstrząsu w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej doszło w sobotę 4 grudnia 2021 r. przed godz. 9. Miał on siłę 2,5 w skali Richtera. Na poziomie 780 metrów pod ziemią nastąpił obwał skał na odcinku ok. 50 metrów. Pod ziemią uwięzionych zostało dwóch górników. Trzeci pracujący przy remoncie rurociągu zdołał wycofać się bez obrażeń.

Relacja aktualizowana na bieżąco: Koszmarna Barbórka w Rudzie Śląskiej. Wstrząs i akcja ratownicza pod ziemią AKTUALIZACJA

Wśród 30 ratowników, którzy uczestniczą w akcji poszukiwawczo-ratowniczej są specjaliści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia.

Ratownikom po około 15 godzinach akcji ratowniczo-poszukiwawczej udało się dotrzeć do jednego z górników.

Według informacji podanych przez Tomasza Głogowskiego, rzecznika Polskiej Grupy Górniczej, górnik jest przytomny, ma kontakt z otoczeniem. Ratownicy dotarli do niego tuż po północy, po wielu godzinach trudnej akcji.

- Górnik rozmawia z ratownikami. Jest poobijany, skarży się na potłuczenia. Jego stan oceni lekarz - mówił nad ranem rzecznik PGG.

Mężczyzna po wydobyciu ze zwałowiska i po przetransportowaniu na powierzchnię został przewieziony karetką do szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Dziś będzie w stanie zobaczyć się z rodziną.

Drugi górnik nadal poszukiwany

Nadal poszukiwany jest drugi z pracowników, który został przysypany pod ziemią. Z sygnału nadajnika w jego lampie wynika, że znajduje się on w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca, w którym znaleziono pierwszego górnika. Akcja jest utrudniona - ratownicy pracują ręcznie, wolno posuwają się do przodu.

- Na razie z górnikiem nie ma kontaktu wzrokowego i głosowego - przekazywał rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon