Ratownicy z CSRG Bytom uczestniczą w akcji ratunkowej w KWK "Zofiówka"

W sobotę 23 kwietnia o godz. 3:40 w KWK "Zofiówka", kopalni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. Nie ma kontaktu z 10 górnikami. Na pomoc ruszyli m.in. ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia.

ARC
Zofiówka

Jak informują Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach oraz Jastrzębska Spółka Węglowa, w kopalni KWK "Zofiówka" w sobotę 23 kwietnia o godz. 3:40 w nocy doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie zdarzenia przebywało 52 pracowników oddziału górniczych robót przygotowawczych. 42 udało się wydostać z rejonu wstrząsu o własnych siłach, z 10 górnikami nie ma kontaktu.

Więcej o akcji ratowniczej: Trudna akcja ratownicza w KWK "Zofiówka". Nie ma kontaktu z 10 górnikami na przodku

Podjęto decyzję o rozpoczęciu akcji ratowniczej z udziałem ratowników górniczych.

- W akcji ratowniczej uczestniczą 2 zastępy specjalistyczne ratowników górniczych z CSRG w Bytomiu oraz psycholog do dyspozycji ratowników. Wyjechali do akcji 20 minut po wstrząsie, o 4.00 rano - mówi Dominik Wronowski, rzecznik Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

Oprócz ratowników z Bytomia, do akcji skierowano zastęp ratowników z Wodzisławia Śląskiego.

Przypomnijmy, że to już drugie groźne wydarzenie w kopalniach JSW. W kopalni KWK "Pniówek" od 20 kwietnia odnotowano w sumie 9 wybuchów metanu. 5 górników nie żyje, 7 jest poszukiwanych. Akcję ratowniczą wstrzymano, bo sytuacja metanowa w kopalni zagrażała życiu ratowników.

Więcej:

Kopalnia Pixabay

Może Cię zainteresować:

Katastrofy górnicze na Śląsku Górnym i Śląsku Cieszyńskim. Największe tragedie w kopalniach - kalendarium

Autor: Tomasz Borówka

22/04/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon