Recepty online - jakie mają zalety?

W obecnym czasie uzyskanie recepty jest rzeczą niezwykle prostą. Nie potrzeba do tego skrawka papieru, a nawet sama fizyczna obecność u lekarza niekiedy bywa zbędna. Coraz większa liczba osób korzysta z rozwiązania recepty online. Z technicznego punktu widzenia wiąże się ona z szeregiem ułatwień dla pacjentów, a sama jej specyfika pozwala na szybsze i łatwiejsze nabycie potrzebnych leków.

8a8aa18e156fbe258d03e53e47c79200

Co znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta stanowi innowacyjną platformę, na której mamy dostęp do całej historii naszego zdrowia. Na IKP jesteśmy w stanie dotrzeć do listy wystawionych nam skierowań, wykazu przypisanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarek oraz zobaczyć daną receptę online i status jej realizacji. Zgodnie z technologicznymi wdrożeniami nadzorowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji wystawianie recept odbywa się dwiema drogami - wirtualną (obowiązkową z uwagi na cyfrowy rejestr publiczny) lub papierową (na prośbę pacjenta). Elektroniczna recepta ma taką samą moc, co jej tradycyjna odpowiedniczka.

Recepta online posiada wiele unowocześnień, którymi wyprzedza te papierowe. Przede wszystkim jest to wygoda samego jej otrzymania i realizacji. Gdy e-recepta zostaje wystawiona przez medyka, jej numer natychmiastowo zostaje zapisany w odpowiednim rejestrze. My z kolei dostajemy powiadomienie na wybrane urządzenie mobilne (przeważnie smartfona). Kiedy podamy w aptece właściwy czterocyfrowy kod z powiadomienia wraz ze swoim numerem PESEL możemy wykupić przepisane nam potrzebne leki. Nie musimy przedkładać farmaceucie papierowej recepty, wszystkie niezbędne dane znajdzie w systemie po podaniu kodu. Co więcej, e-receptę pacjenci mogą realizować okresowo w dowolnej aptece aż do momentu wykupienia całkowitej liczby zaleconych przez lekarza lekarstw.

Internetowe Konto Pacjenta - krok po kroku

IKP może zostać przypisane każdemu pacjentowi w Polsce, który zadeklaruje swoją chęć posiadania konta na wspomnianej platformie. W chwili wizyty lekarskiej lub teleporady prowadzący medyk, na przykład psychiatra, jest zobowiązany sprawdzić, czy pacjent ma aktywny profil IKP. W przypadku jego aktywności może wystawić w formie elektronicznej receptę na dany lek, skierowanie na badania specjalistyczne czy wysłać zalecenia co do stosowania rekomendowanego specyfiku. W przypadku konsultacji online rozwiązanie e-recepty jest tym bardziej wygodne. Aby otrzymać receptę, w gruncie rzeczy nie musimy wychodzić z domu. Lekarz właściwie zdiagnozuje pacjenta i szybko wystawi dokument w formie elektronicznego kodu. Dzięki temu zaraz po konsultacji medycznej możemy bez przeszkód udać się do każdej apteki w zależności od naszej woli i wykupić przepisane leki.

Recepty online w dowolnej aptece

Ogromnym atutem recept wystawianych elektronicznie jest wszechstronność ich stosowania i to, że możemy je realizować w jakiejkolwiek chcemy aptece. Dawniej tradycyjne, papierowe dokumenty tego typu mogliśmy zostawić w jednej, konkretnej placówce. A to wiązało się z ryzykiem, że nie zawsze byliśmy w stanie w jednym czasie zakupić wszystkie zalecone preparaty i medykamenty. Obecnie dzięki innowacji e-recepty możemy ją realizować częściowo aż do wyczerpania liczby zapisanych leków bez konieczności zostawienia jej w placówce pierwszego wyboru. Dla przykładu, kiedy lekarz rodzinny przepisuje nam leki stałe, już przez nas długo przyjmowane, w dużej ilości, a nie posiadamy w danym momencie pieniędzy potrzebnych na ich zakup, możemy lekarstwa wykupywać w sposób dawkujący.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon