Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Władze Bytomia spotkały się z przedstawicielami spółki Arche, która podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki. - Zadeklarowałem pełną współpracę z nowym inwestorem - poinformował prezydent Mariusz Wołosz. Prezes Arche Władysław Grochowski zdradził, że firma będzie się starała o dofinansowanie remontu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

UM Bytom
Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Zgodnie z zapowiedziami w czwartek, 27 stycznia, przedstawiciele Urzędu Miasta Bytom oraz Grupy Arche, która podpisała opiewającą na 10 milionów złotych umowę przedwstępną w sprawie zakupu Elektrociepłowni Szombierki, spotkali się, aby porozmawiać o przyszłości zabytku.

Jak się dowiedzieliśmy, urzędnicy bardzo pozytywnie odbierają pierwsze rozmowy, choć podkreślają doświadczenie ostatnich lat, które pokazuje, że z otwieraniem szampana należy poczekać na pierwsze efekty.

- Jest nowa szansa dla Elektrociepłowni Szombierki (…) Te plany przedstawiają się imponująco i wiarygodnie. Zadeklarowałem pełną współpracę z nowym inwestorem. Jestem dobrej myśli - napisał po spotkaniu prezydent Mariusz Wołosz na Twitterze.

Inwestor ma w planach stworzenie wewnątrz EC Szombierki hotelu, restauracji, uczelni wyższej, wraz z akademikami, które mają zostać wybudowane wokół obiektu, a także przestrzeni do organizacji wydarzeń kulturalnych czy targów oraz konferencji.

Uda się pozyskać dofinansowanie z Fundusz Sprawiedliwej Transformacji?

Prezes Arche Władysław Grochowski podczas wizyty w Urzędzie Miasta Bytom przyznał, że tematem Elektrociepłowni Szombierki zainteresował go bratanek i jednocześnie główny architekt firmy Piotr Grochowski (Nasz wywiad z Piotrem Grochowskim przeczytacie TUTAJ).

- Szukamy takich obiektów w całej Polsce. Przyjechaliśmy do Bytomia w 2018 roku i uznaliśmy wówczas, że to dla nas zbyt trudne wyzwanie. Po roku wróciliśmy i znów znalazłem się na terenie EC Szombierki. Kiedy zobaczyłem, jakiej degradacji obiekt uległ w tym czasie, akurat wywożona była kostka brukowa, to stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić - opowiedział Władysław Grochowski.

Wówczas rozpoczęły się starania o przejęcie zabytkowego obiektu. Umowę przedwstępną na jego zakup Arche S.A. i Rezonator S.A. podpisały 19 stycznia. Wszystkie formalności mają zakończyć się w pół roku.

Władysław Grochowski zdradził, że firma będzie starała się pozyskać na remont EC Szombierki pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Nie jest to warunek - podkreślił. Jeśli nie uda się uzyskać dofinansowania, firma będzie pozyskiwała pieniądze z innych źródeł.

Bytom będzie jednym z beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, w ramach którego Unia Europejska ma zapewnić Polsce trzy i pół miliarda euro na inwestycje w regionach dotkniętych likwidacją górnictwa.

Wyzwaniem będzie skala zabytku

Z kolei Piotr Grochowski zaznaczył, że Elektrociepłownia Szombierki nie powinna być rewitalizowana w oderwaniu od miasta.

- O funkcji EC Szombierki nie można myśleć w oderwaniu od przestrzeni i kontekstu. (…) Rewitalizację tego obiekty trzeba rozważać w taki sposób, aby stał się częścią miasta, aby nie był wyspą, tylko integralnie łączył się z Bytomiem. Musi mieć funkcje typowo miejskie - powiedział Piotr Grochowski. - Nie możemy stworzyć pustych przestrzeni, nie robić czegoś dla samej rewitalizacji, ale myśleć o tym, że poza architekturą są pewne funkcje, są mieszkańcy i użytkownicy - dodał.

Przyznał także, że wyzwaniem będzie skala zabytku.

- Elektrociepłownia Szombierki to symbol. Ja tak do tego podchodzę i widzę, że mieszkańcy Bytomia tak do tego podchodzą. To symbol Bytomia i całego Śląska - podkreślił architekt.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon