Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Władze Bytomia spotkały się z przedstawicielami spółki Arche, która podpisała umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki. - Zadeklarowałem pełną współpracę z nowym inwestorem - poinformował prezydent Mariusz Wołosz. Prezes Arche Władysław Grochowski zdradził, że firma będzie się starała o dofinansowanie remontu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

UM Bytom
Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Zgodnie z zapowiedziami w czwartek, 27 stycznia, przedstawiciele Urzędu Miasta Bytom oraz Grupy Arche, która podpisała opiewającą na 10 milionów złotych umowę przedwstępną w sprawie zakupu Elektrociepłowni Szombierki, spotkali się, aby porozmawiać o przyszłości zabytku.

Jak się dowiedzieliśmy, urzędnicy bardzo pozytywnie odbierają pierwsze rozmowy, choć podkreślają doświadczenie ostatnich lat, które pokazuje, że z otwieraniem szampana należy poczekać na pierwsze efekty.

- Jest nowa szansa dla Elektrociepłowni Szombierki (…) Te plany przedstawiają się imponująco i wiarygodnie. Zadeklarowałem pełną współpracę z nowym inwestorem. Jestem dobrej myśli - napisał po spotkaniu prezydent Mariusz Wołosz na Twitterze.

Inwestor ma w planach stworzenie wewnątrz EC Szombierki hotelu, restauracji, uczelni wyższej, wraz z akademikami, które mają zostać wybudowane wokół obiektu, a także przestrzeni do organizacji wydarzeń kulturalnych czy targów oraz konferencji.

Uda się pozyskać dofinansowanie z Fundusz Sprawiedliwej Transformacji?

Prezes Arche Władysław Grochowski podczas wizyty w Urzędzie Miasta Bytom przyznał, że tematem Elektrociepłowni Szombierki zainteresował go bratanek i jednocześnie główny architekt firmy Piotr Grochowski (Nasz wywiad z Piotrem Grochowskim przeczytacie TUTAJ).

- Szukamy takich obiektów w całej Polsce. Przyjechaliśmy do Bytomia w 2018 roku i uznaliśmy wówczas, że to dla nas zbyt trudne wyzwanie. Po roku wróciliśmy i znów znalazłem się na terenie EC Szombierki. Kiedy zobaczyłem, jakiej degradacji obiekt uległ w tym czasie, akurat wywożona była kostka brukowa, to stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić - opowiedział Władysław Grochowski.

Wówczas rozpoczęły się starania o przejęcie zabytkowego obiektu. Umowę przedwstępną na jego zakup Arche S.A. i Rezonator S.A. podpisały 19 stycznia. Wszystkie formalności mają zakończyć się w pół roku.

Władysław Grochowski zdradził, że firma będzie starała się pozyskać na remont EC Szombierki pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Nie jest to warunek - podkreślił. Jeśli nie uda się uzyskać dofinansowania, firma będzie pozyskiwała pieniądze z innych źródeł.

Bytom będzie jednym z beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, w ramach którego Unia Europejska ma zapewnić Polsce trzy i pół miliarda euro na inwestycje w regionach dotkniętych likwidacją górnictwa.

Wyzwaniem będzie skala zabytku

Z kolei Piotr Grochowski zaznaczył, że Elektrociepłownia Szombierki nie powinna być rewitalizowana w oderwaniu od miasta.

- O funkcji EC Szombierki nie można myśleć w oderwaniu od przestrzeni i kontekstu. (…) Rewitalizację tego obiekty trzeba rozważać w taki sposób, aby stał się częścią miasta, aby nie był wyspą, tylko integralnie łączył się z Bytomiem. Musi mieć funkcje typowo miejskie - powiedział Piotr Grochowski. - Nie możemy stworzyć pustych przestrzeni, nie robić czegoś dla samej rewitalizacji, ale myśleć o tym, że poza architekturą są pewne funkcje, są mieszkańcy i użytkownicy - dodał.

Przyznał także, że wyzwaniem będzie skala zabytku.

- Elektrociepłownia Szombierki to symbol. Ja tak do tego podchodzę i widzę, że mieszkańcy Bytomia tak do tego podchodzą. To symbol Bytomia i całego Śląska - podkreślił architekt.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Wieza ec szombierki rusztowania

Pierwsze rusztowania stoją przy EC Szombierki

EC Szombierki

Nowy właściciel w tym roku nie zabezpieczy EC Szombierki

EC Szombierki

Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

EC Szombierki

Akt oskarżenia ws. EC Szombierki trafił do sądu