Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony. Kosztował ponad 24 miliony złotych

Ponad dwa lata trwał remont zabytkowego budynku przy ul. Piekarskiej 18, gdzie znajduje się Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Budynek stał się nowoczesny, właściwie wszystko zostało wymienione lub odrestaurowane - mówi prof. Sebastian Grosicki. Modernizacja kosztowała ponad 24 miliony złotych.

Remont zabytkowego budynku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Piekarskiej 18 w Bytomiu po ponad dwóch latach został oficjalnie zakończony, a we wtorek, 16 listopada, obiekt w całości udostępniono do celów dydaktycznych.

Z zewnątrz od dawna widać nowe drzwi, okna oraz oczyszczoną elewację. Wiele zmieniło się także wewnątrz.

- Budynek stał się nowoczesny, właściwie wszystko zostało wymienione lub odrestaurowane. Wyremontowano klatki schodowe, korytarze, sale, pracownie, laboratoria… - wymienia prof. Sebastian Grosicki, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM, który mieści się w Bytomiu.

- Ostatni duży remont przeprowadzono około czterdziestu lat temu, a praca i nauka w tych warunkach była już uciążliwa. Cieszymy się, że udało się przeprowadzić remont i stworzyć odpowiednie warunki dla pracowników oraz studentów - dodaje.

Cała inwestycja kosztowała około 24 milionów złotych, z czego większość, bo ponad 17 milionów złotych, pokrył ŚUM, a pozostałą sumę dołożył Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Wydział ŚUM w Bytomiu przyjmuje trzystu studentów rocznie

Wydział Nauk o Zdrowiu ŚUM każdego roku przyjmuje około trzystu nowych studentów, którzy kształcą się na trzech kierunkach: dietetyka, zdrowie publiczne, zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.

Najbardziej popularna wśród studentów jest dietetyka. - Co roku tylko na ten kierunek przyjmujemy prawie dwieście osób. Myślę, że najwięcej w województwie śląskim - ocenia prof. Sebastian Grosicki.

- Niewykluczone, że w przyszłości, może już od nowego roku akademickiego, będziemy modyfikować listę kierunków, aby były one lepiej dostosowane do zmieniającego się rynku pracy - zapowiada.

Gmach ŚUM w Bytomiu ma ponad 125 lat

Gmach, w którym obecnie mieści się Wydział Nauk o Zdrowiu ŚUM, oddano do użytku w 1894 roku. Za jego projekt odpowiada Paul Jackisch, który w Bytomiu zaprojektował także: Kościół Świętej Trójcy, kompleks sądowo-więzienny, budynek Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina czy nieistniejący już ratusz.

W 1909 roku budynek został przedłużony na południe wzdłuż ul. Piekarskiej, a w 1927 roku dobudowano jego północne skrzydło na roku ul. Piłsudskiego i Piekarskiej według projektu Theodora Ehla.

Pierwotnie wewnątrz działała Średnia Katolicka Szkoła Żeńska, prowadzona przez Siostry Szkolne de Notre Dame. Po II wojnie światowej budynek zajmowało m.in. Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie, przekształcone później w Liceum Ogólnokształcące im. Lucyny Radziejowskiej, a także Zespół Szkół Medycznych. Od 2002 roku przy ul. Piekarskiej 18 funkcjonuje Wydział Nauk o Zdrowiu ŚUM, który pierwotnie nazywano Wydziałem Zdrowia Publicznego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Remont chodnika wzdłuż ul. Chorzowskiej

Nowy chodnik przy ul. Chorzowskiej za pół miliona złotych

EC Szombierki (21.01.2022)

Licytacji EC Szombierki nie będzie. Długi zostały spłacone

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ambasadorzy akcji "Zamieszkaj w wielkim stylu"

Bilbordy w Krakowie zachęcają do przeprowadzki do Bytomia