Ruszyła zbiórka na budowę hospicjum dla dzieci i dorosłych w Miechowicach. Potrzeba ponad 20 mln zł

Ruszyła zbiórka na budowę hospicjum w Miechowicach. Potrzeba ponad 20 milionów złotych.

W Miechowicach ma powstać nowoczesne hospicjum

W grudniu 2023 r. Rada Miasta w Bytomiu podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonych przy ulicy Leśnictwo. Działka przekazana w dzierżawę na 29 lat ma 4500 metrów kwadratowych i jest położona w rejonie ulic Relaksowej i Nickla, w sąsiedztwie Miechowickiej Ostoi Leśnej. Ma tam powstać budynek z 12 salami dla dzieci i ich rodziców oraz 22 dla dorosłych pacjentów. - To wyjątkowe miejsce, w którym chcemy stworzyć wyjątkowy ośrodek, gdzie każdy pacjent będzie mógł odnaleźć spokój, poczucie bezpieczeństwa i profesjonalną opiekę medyczną u kresu swojego życia – mówi Krzysztof Gryc, prezes Fundacji Śląskie Centrum Hospicyjne.

Jak zapewniają przedstawiciele fundacji, to nie będzie kolejny oddział paliatywny. Ośrodek będzie się opierać na holistycznym podejściu, wspierając chorego i jego najbliższych w sferze fizycznej, psychicznej i duchowej.

- Ponieważ w założeniu nasze hospicjum będzie placówką medyczną, nad pacjentami będzie czuwał interdyscyplinarny zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek i duchownego. Zależy nam także na tym, aby utworzyć przeszkolony zespół wolontariuszy, który wesprze zespół w działaniach. Dlatego będziemy się spotykać z bytomską młodzieżą i zapraszać do wspólnego dzieła, bo tylko razem jesteśmy w stanie zdziałać cuda - dodaje prezes fundacji.

Trwa zbiórka na realizację projektu

Została już opracowana koncepcja architektoniczna przedsięwzięcia, którą przygotowało SA Studio Architektury z Bytomia. W ramach kolejnego etapu rozpoczęły się już prace niezbędne do przygotowania projektu. Koszt inwestycji ma zamknąć się w kwocie 25 mln zł, z czego 24 mln zł to koszt budowy hospicjum w stanie deweloperskim. Trwa zbiórka środków na realizację inwestycji, którą można wesprzeć na platformie Pomagam.pl. Według wstępnych założeń, realizacja projektu budowy nowego hospicjum ma się zakończyć się w 2029 r.

- Potrzebujemy waszej pomocy, aby wspólnie zbudować przyszłość, w której każde dziecko, osoba starsza i ich rodziny znajdą miejsce pełne wsparcia, zrozumienia i godności. Każda darowizna, niezależnie od jej wielkości, przyczynia się do realizacji tej ważnej inwestycji – mówi Krzysztof Gryc.
DSC6902 kopia

Może Cię zainteresować:

Dwie stuletnie kamienice przy ul. Katowickiej w Bytomiu po remoncie. Są już pierwsi lokatorzy

Autor: Redakcja Bytomski

13/02/2024

Slaskie interdyscyplinarne centrum chemii wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

W Katowicach powstanie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Budynek ma nawiązywać do górniczej przeszłości regionu

Autor: Szymon Karpe

20/02/2024

OKO bielsko biala otwarcie w maju 2024 6

Może Cię zainteresować:

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, czyli w podróż z Bolkiem i Lolkiem. Otwarcie w maju 2024 r.

Autor: Szymon Karpe

19/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon