Rząd przedłuża obostrzenia, przesuwa terminy matur i nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki poinformował o podtrzymaniu dotychczasowych obostrzeń dotyczących ograniczeń w przemieszczaniu się oraz powiadomił o kolejnych zmianach.

Byt koronawirus1

- Mamy liczne analizy i modele statystyczne, które pokazują, że gdybyśmy nie stosowali tych rygorów, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Nie mielibyśmy 5 tys. zachorowań, ale może nawet 40 tysięcy – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki. - Aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, zakładów fryzjerskich i usług kosmetycznych. Dotyczy to także limitów w sklepach i kościołach – wyliczał premier.

Do 26 kwietnia przedłużone zostało zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego oraz kolejowego międzynarodowego. Zarządzono też, że do 3 maja granice pozostaną zamknięte. Dodatkowo, nadal obowiązywać będą zarówno graniczne kontrole sanitarne, jak i kwarantanna, którą obejmowane są osoby przyjeżdżające do Polski. Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych i zgromadzeń obowiązują do odwołania.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązuje:

  • ograniczenia w przemieszczaniu się;
  • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
  • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
  • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
  • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
  • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
  • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
  • zamknięcie restauracji;
  • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
  • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Premier zaapelował także o spędzenie świąt w gronie osób, z którymi mieszkamy na co dzień i o to, by nie odwiedzać pozostałych członków rodziny. - Nadchodzący czas jest szczególnie ważny dla ogromnej większości Polaków. To święta Wielkiej Nocy. Mamy gorącą prośbę, żeby Państwo zostali w wąskim gronie rodzinnym – mówił premier. Zaznaczył też, że po świętach poznamy plan powrotu do „nowej rzeczywistości gospodarczej”. – Znana nam rzeczywistość przez długi czas nie wróci – dodał.

Matur w maju nie będzie

Co więcej, zdecydowano się na przesunięcie terminów egzaminów maturalnych oraz egzaminu ósmoklasisty. - Przedłużamy okres zawieszenia szkół i przedszkoli, żeby kontakty międzyludzkie były jak najbardziej ograniczone - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. – Ze względów zdrowotnych odkładamy też terminy przeprowadzenia egzaminów. Przekładamy je na inny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania do egzaminu – dodał. Dotyczy to nie tylko maturzystów, ale i uczniów zdających egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy zawodowe. Minister zapowiedział, że zdający zostaną poinformowani o nowym terminie trzy tygodnie przed tą datą. Kiedy egzaminy zostaną przeprowadzone? Tego jeszcze nie wiadomo. Minister Piontkowski wspominał, że prawdopodobnie może to nastąpić w drugiej połowie czerwca.

Dodatkowo, podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla osób opiekujących się najmłodszymi dziećmi, które nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych.

Maseczki staną się obowiązkowe?

Minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że od przyszłego czwartku, 16 kwietnia, zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy za brak posiadania maseczek będą nakładane kary? – Nie mówimy, że musi być to maseczka. Może być to chustka lub szalik. Konkretnie regulacje przedstawimy po świętach – wyjaśnił minister.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?