Rząd przedłuża obostrzenia, przesuwa terminy matur i nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki poinformował o podtrzymaniu dotychczasowych obostrzeń dotyczących ograniczeń w przemieszczaniu się oraz powiadomił o kolejnych zmianach.

Byt koronawirus1

- Mamy liczne analizy i modele statystyczne, które pokazują, że gdybyśmy nie stosowali tych rygorów, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Nie mielibyśmy 5 tys. zachorowań, ale może nawet 40 tysięcy – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki. - Aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, zakładów fryzjerskich i usług kosmetycznych. Dotyczy to także limitów w sklepach i kościołach – wyliczał premier.

Do 26 kwietnia przedłużone zostało zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego oraz kolejowego międzynarodowego. Zarządzono też, że do 3 maja granice pozostaną zamknięte. Dodatkowo, nadal obowiązywać będą zarówno graniczne kontrole sanitarne, jak i kwarantanna, którą obejmowane są osoby przyjeżdżające do Polski. Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych i zgromadzeń obowiązują do odwołania.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązuje:

  • ograniczenia w przemieszczaniu się;
  • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
  • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
  • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
  • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
  • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
  • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
  • zamknięcie restauracji;
  • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
  • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Premier zaapelował także o spędzenie świąt w gronie osób, z którymi mieszkamy na co dzień i o to, by nie odwiedzać pozostałych członków rodziny. - Nadchodzący czas jest szczególnie ważny dla ogromnej większości Polaków. To święta Wielkiej Nocy. Mamy gorącą prośbę, żeby Państwo zostali w wąskim gronie rodzinnym – mówił premier. Zaznaczył też, że po świętach poznamy plan powrotu do „nowej rzeczywistości gospodarczej”. – Znana nam rzeczywistość przez długi czas nie wróci – dodał.

Matur w maju nie będzie

Co więcej, zdecydowano się na przesunięcie terminów egzaminów maturalnych oraz egzaminu ósmoklasisty. - Przedłużamy okres zawieszenia szkół i przedszkoli, żeby kontakty międzyludzkie były jak najbardziej ograniczone - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. – Ze względów zdrowotnych odkładamy też terminy przeprowadzenia egzaminów. Przekładamy je na inny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania do egzaminu – dodał. Dotyczy to nie tylko maturzystów, ale i uczniów zdających egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy zawodowe. Minister zapowiedział, że zdający zostaną poinformowani o nowym terminie trzy tygodnie przed tą datą. Kiedy egzaminy zostaną przeprowadzone? Tego jeszcze nie wiadomo. Minister Piontkowski wspominał, że prawdopodobnie może to nastąpić w drugiej połowie czerwca.

Dodatkowo, podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla osób opiekujących się najmłodszymi dziećmi, które nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych.

Maseczki staną się obowiązkowe?

Minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że od przyszłego czwartku, 16 kwietnia, zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy za brak posiadania maseczek będą nakładane kary? – Nie mówimy, że musi być to maseczka. Może być to chustka lub szalik. Konkretnie regulacje przedstawimy po świętach – wyjaśnił minister.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon