Rzeźba Karin Stanek stanie w Bytomiu

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu ma zaszczyt zaprasza na wyjątkową uroczystość. Przed Bytomskim Centrum Kultury nastąpi odsłonięcie rzeźby KARIN STANEK.

Bytomski2 karinstanek

Projekt autorstwa Jacka Wichrowskiego ma upamiętnić wspaniałą Bytomiankę, artystkę Karin Stanek.

Liga Kobiet Nieobojętnych rozpoczęła tą inicjatywę w roku 2011, ponad dwa lata trwało zbieranie pieniędzy na realizację przedsięwzięcia. Teraz koniec wieńczy dzieło.

karinstanekJak pokazuje historia i współczesność, Bytomianki wnoszą w kulturę życia miasta nieocenione wartości, często na skalę całego regionu, a nawet kraju. Taką Bytomianką, której już nie ma wśród nas, a jednak Jej obecność w piosenkach i muzyce pozostanie na zawsze - jest Karin Stanek. Charakterystyczny głos, sylwetka, sposób bycia, ubierania się. Wylansowała wiele przebojów - Autostop, Malowana lala, Jimmy Joe, Tato kup mi dżinsy spodnie… Pochodziła z Bytomia. Nigdy nie zapomniała o swoim kraju i rodzinnym mieście, nigdy nie zapomniała skąd pochodziła, chociaż mieszkała i zmarła w Niemczech. Jej życie nie było tylko i wyłącznie pasmem sukcesów artystycznych, było tęsknotą za utraconą młodością, Polską, życiem rodzinnym i karierą w tym kraju. Właśnie minęła 70. rocznica urodzin Artystki, a Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły zakończyła wykonanie instalacji.

To dobry moment aby utrwalić pamięć o tej wyjątkowej kobiecie, piosenkarce, Bytomiance. Rzeźba plenerowa jest w 100% dziełem Bytomian i śląskiej społeczności oraz firm i instytucji funkcjonujących w Bytomiu. Jest wartością, która wzbogaci przestrzeń miejską, dodając jej jakości w wymiarze estetycznym. Jednak przede wszystkim jest hołdem złożonym wspaniałej artystce i nadzieją, że o nas w przyszłości również ktoś kiedyś będzie pamiętał.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Leszek Jodliński

Spotkanie z historykiem Leszkiem Jodlińskim w ŚPAK-u

Kadr z filmu Lombard

„Lombard” w BECEKu. Wkrótce premiera filmu o Bytomiu

We wrocławskim A2 Centrum Koncertowym odbył się jeden z ostatnich występów Kat Roman Kostrzewski jpg

Awantura o koncert w hołdzie dla Romana Kostrzewskiego

Geschichte2

Techno wraca do starej Poczty

Foto1

Sztuka w wykonaniu kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę

Byt opera slaska 21

Sól ziemi czarnej jako balet. W Operze Śląskiej...

Byt lokomotywa parowa w bytomiu

Parowóz buchał parą w Bytomiu [VIDEO]