Są hulajnogi. Będą też rowery miejskie w Bytomiu

Jeszcze w tym roku bytomianie będą mogli poruszać się po mieście na rowerach metropolitalnych. GZM rozpoczęła uruchamianie systemu miejskich wypożyczalni.

Grzegorz Goik / UM Bytom
Metrorower bytom

Dotąd poszczególne miasta Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego na własną rękę organizowały transport rowerowy na swoim terenie. Osobne systemu roweru miejskiego funkcjonowały m.in. w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, czy Sosnowcu. Mimo, iż te miasta graniczą wzajemnie ze sobą, to dopiero po kilku latach udało się doprowadzić do integracji, w której rower wypożyczony w jednym mieście, można było zostawić w drugim. Jednak w ubiegłym roku uległo to zmianie, gdyż z powodu modernizacji systemu w Chorzowie rowerzyści z tego miasta, nie mogli już zostawiać wypożyczonych pojazdów poza jego granicami.

Problemy tego typu ma rozwiązać Metrorower - wspólny system roweru miejskiego, który jeszcze w tym roku obejmie aż 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Będzie to największy w Polsce i trzeci w Europie system wypożyczalni rowerowych. Mieszkańcy metropolii będą mogli korzystać w sumie z 924 stacji i aż 7000 pojazdów.

Pierwszy etap wdrożenia systemu właśnie się rozpoczął. Od jutra, 25 lutego, rowery będzie można wypożyczać w miastach, gdzie było to możliwe już wcześniej. Mowa o Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu. W pozostałych 23 gminach - w tym i w Bytomiu - Metrorower zostanie uruchomiony najpóźniej do końca lipca.

- Zgodnie z założeniami, do dyspozycji bytomianie będą mieli 66 stacji rowerowych, w których znajdą się 662 rowery - poinformował prezydent Mariusz Wołosz.

Rowery będzie można wypożyczać przy pomocy aplikacji na telefony komórkowe. W tym celu konieczne będzie założenie swojego profilu w Metrorowerze oraz doładowanie go opłatą inicjalną w wysokości 10 zł. Pierwsze pół godziny przejazdu będzie kosztować złotówkę, później stawka będzie rozsnąć (np. od 31 do 60 minuty wynosi 1,5 zł, od 61 do 90 minuty – 2 zł, od 91 do 120 minuty – 2,5 zł itd.). Możliwe będzie wykupienie abonamentu na 60 minut dziennie w cenie 29,90 zł miesięcznie (lub 129 zł za pół roku, czy 239 zł za rok). Co ciekawe pasażerowie ZTM posiadający bilety średnio- lub długookresowe w systemie Transport GZM będą mogli korzystać z Metroroweru za darmo przez godzinę dziennie.

Metrorower

Może Cię zainteresować:

W niedzielę 25 lutego 2024 r. w GZM startuje Metrorower. Wszystko, co musisz wiedzieć, by w końcu się nim karnąć

Autor: Michał Wroński

23/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon