Schody z granitu czy z drewna? Sprawdź najgorętsze trendy na kolejny rok!

Budowa domu to zawsze proces wieloetapowy. Jednym z nich jest budowa schodów wewnętrznych. Zanim jednak przejdzie się do samej budowy, zdecydować należy, z jakiego materiału schody mają być wykonane. Możliwości jest tu kilka, jednak najpowszechniej schody wewnętrzne buduje się z drewna lub kamienia. Jeśli o kamień chodzi, to największą popularnością cieszy się tu granit. Na który z tych materiałów postawić? Lepiej sprawdzą się schody z granitu czy może z drewna?

Schody z granitu czy z drewna? Sprawdź najgorętsze trendy na kolejny rok!

Schody wewnętrzne z drewna

To, co w szczególności wyróżnia schody wykonane z drewna to ich niezwykle estetyczny wygląd. Dają one duże poczucie ciepła, a także sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. To główne powody, dla których sięga się po drewno w celu wykonania schodów wewnętrznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć drewniane schody wyglądają pięknie, to niestety są dość wymagające. Przede wszystkim schody wewnętrzne wykonane z drewna są trudne w eksploatacji. Wraz z czasem elementy konstrukcyjne zaczynają pękać lub skrzypieć. Oznacza to konieczność częstego cyklinowania i lakierowania takich schodów. To wszystko pochłania sporo czasu i środków finansowych. Znacznie lepiej pod tym względem sprawdzają się schody z kamienia naturalnego.

Schody wewnętrzne z drewna

Schody wewnętrzne z kamienia naturalnego

Kamień naturalny jest zdecydowanie trwalszym materiałem w porównaniu z drewnem. Śmiało można powiedzieć, że żywotność schodów z kamienia to nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, są one bardzo łatwe w pielęgnacji. Wystarczy je zwyczajnie umyć przy okazji czyszczenia podłóg. Kamień naturalny nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Poza tym takie schody z kamienia prezentują się niezwykle elegancko. Do ich wykonania wykorzystać można różne rodzaje kamienia naturalnego. Dziś jednak największą popularnością cieszy się zdecydowanie granit. Dlaczego?

Schody wewnętrzne z kamienia naturalnego

Schody wewnętrzne z granitu

Granit jest kamieniem twardym i wytrzymałym. Taki jest zwłaszcza choćby granit g602, który cechuje się dużą odpornością na zużycie. Poza tym granit jest łatwy w utrzymaniu. Schody wykonane z tego kamienia odporne są na plamy, zarysowania i inne negatywne czynniki zewnętrzne. Dużą zaletą tego rodzaju kamienia naturalnego jest także to, że dostępny jest on w różnych kolorach. Oznacza to możliwość dobrania takiego koloru, który najlepiej pasować będzie do aranżacji wnętrza domu. Jak wspomniano, kamień naturalny, jakim jest granit, prezentuje się niezwykle elegancko. Jest to idealny wybór dla każdej osoby, której zależy na nowoczesnym wyglądzie swojego domu.

Schody drewniane a granitowe

To, z jakiego materiału wykonać schody zewnętrzne, zależy od różnych czynników. Oczywiście kluczowe są tu indywidualne preferencje i oczekiwania. Każde wnętrze jest bowiem inne. Jeśli jednak miałoby się spojrzeć na aktualne trendy, to widać zdecydowanie, że schody z granitu cieszą się o wiele większą popularnością i najwyraźniej przez długi czas to się nie zmieni. Wynika to z ich zalet, o których powiedziano już wcześniej. Schody wykonane z granitu są estetyczne, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku schodów drewnianych. Te, choć również ładnie się prezentują, to jednak są dużo bardziej wymagające. Jeśli zatem planuje się budowę domu, to warto zapoznać się z aktualnymi możliwościami dotyczącymi budowy schodów granitowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon