Senat proponuje, by nowa rządowa spółka do spraw transformacji miała siedzibę w Bytomiu

Fundusz Transformacji Śląska to rządowy pomysł na wspieranie regionalnej gospodarki, zwłaszcza w obliczu nieuchronnego odejścia od węgla. Ustawa wróciła właśnie z Senatu: z poprawkami. Ta najważniejsza - z bytomskiego punktu widzenia - miałaby właśnie w Bytomiu ulokować siedzibę projektowanej spółki. Zgodę na taki ruch musi jeszcze wyrazić Sejm.

Byt kwk bobrek centrum

Z początkiem listopada rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Przypomnijmy, że Fundusz ten miałby działać w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach wspierając przedsiębiorców poprzez pożyczki, gwarancje, czy poręczenia pod warunkiem, że efekt takiego wsparcia będzie służyć realizacji transformacji Śląska. Fundusz miałby realizować zarówno zadania o charakterze inwestycyjnym, jak i te z zakresu wspierania kształcenia, cyfryzacji oraz promocji regionu. Działać miałby zadania na zasadach rynkowych, dążąc do osiągnięcia rynkowej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału w długim terminie, ale unikając przedsięwzięć o podwyższonym stopniu ryzyka.

Ustawa właśnie wraca do Sejmu z Senatu, wraz z poprawkami. Te będą rozpatrywane podczas środowego (11 stycznia) posiedzenia połączonych sił sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów państwowych, a także Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Co proponują senatorzy? Między innymi zmianę siedziby spółki. Miałby nią być Bytom, a nie Katowice.

- Miasto to zostało szczególnie dotknięte skutkami wieloletniej eksploatacji surowca i zaniedbaniami związanymi z ograniczaniem negatywnych skutków społecznych, ekonomicznych i środowiskowych wygaszania górnictwa węgla kamiennego w tym mieście (likwidacji kopalń) – czytamy w uzasadnieniu do propozycji Senatu.

Senat proponuje także (również ważne dla Bytomia), by znacząco zwiększyć budżet Funduszu. Według poprawek Izby Wyższej, miałby on wynosić nie 800 mln zł (jak proponował rząd), a 1,9 mld zł. We władzach spółki powinni - zdaniem senatorów - zasiadać również przedstawiciele samorządu.

To nie pierwszy przypadek, gdy Bytom wymieniany jest jako potencjalne miejsce do ulokowania w nim ponadlokalnych instytucji. Cztery lata temu Bytom był brany pod uwagę jako siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ubiegłym roku był też - nieoficjalny - pomysł, by Bytom był jednym z miast-liderów starań o Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku. Skończyło się tylko na wstępnych przymiarkach.

F Xisq Zw XEAAKZK0

Może Cię zainteresować:

Premier Morawiecki zapowiada Fundusz Transformacji Śląska i... dziękuje górnikom, że wytrwali

Autor: Michał Wroński

13/07/2022

Bytom Szyb Krystyna

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy mają zastrzeżenia do projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Samorzadowcy Tak dla Polski 1899

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Opozycją w Polsce są dziś samorządowcy. Wystarczy pilnować tematu, a nie błaznować w Sejmie

Autor: Marcin Zasada

10/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon