Seria tąpnięć na Śląsku. W bytomskim Śródmieściu i Bobrku mocno zabujało

Silną serię wstrząsów odczuli mieszkańcy dzielnic Śródmieście oraz Bobrek. Jak poinformował Zakład Górniczy Eko-Plus do tąpnięcia doszło wskutek zmiany wydobywczej. W wyniku wstrząsu nie ucierpiał żaden pracownik zakładu.

ARC
Tąpnięcie w Bytomiu

W środę, 22 marca około godziny 22:48 mieszkańcy bytomskich dzielnic Bobrek oraz Śródmieście poczuli silną serię wstrząsów. Zakład Górniczy Eko-Plus poinformował, że wstrząsy powstały w wyniku pojawienia się zmian wydobywczych na terenie kopalni. Epicentrum wstrząsu zlokalizowano na głębokości 650 metrów pod powierzchnią.

- Po zaistniałym wstrząsie wycofano załogę z drążonego wyrobiska do godziny 5.00. Po okresie wyczekiwania dokonana w promieniu 200 m od epicentrum wstrząsu kontrola czynnych wyrobisk przez osobę dozoru nie wykazała wpływu wstrząsu na inne czynne wyrobiska - czytamy w raporcie zakładu Eko-Plus.

Wstrząsy nie zostały odnotowane w bazie Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej, ani także na stronach EMSC (Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego). Ostatni wstrząs w bazie zarejestrowano we wtorek, 21 marca w okolicy Libiąża (woj. małopolskie). Również bytomska straż pożarna poinformowała o braku wezwań w związku z powstałymi szkodami.

Wstrząs odczuwany był także w Piekarach, Radzionkowie i Tarnowskich Górach

Zakład Eko-Plus poinformował również, że w wyniku wstrząsu nie doszło do wydzielania się gazów, w tym metanu. Tąpnięcia były odczuwane także poza Bytomiem. O wstrząsach poinformowali także mieszkańcy Radzionkowa, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór oraz Piekar Śląskich.

- "Radzionków - Księża Góra tak, jednorazowe tąpnięcie", "Tak aż mnie strach przeszedł. Mieszkam niedaleko Agory", "Miechowice dość mocno", "Piekary Śląskie- zakołysało ale na szczęście słabo" - komentowali zdarzenie internauci.

  Byt kopalnia bobrek wagony

  Może Cię zainteresować:

  Silne tąpnięcie w bytomskiej kopalni

  Autor: Roksana Druszcz

  19/11/2020

  Wstrząs2

  Może Cię zainteresować:

  Dwa silne wstrząsy na Śląsku. Co się stało?

  Autor: Tomasz Stankiewicz

  29/04/2022

  Subskrybuj bytomski.pl

  google news icon