Szykują się zmiany w Szombierkach. Skrzyżowanie Zabrzańskiej i Frycza-Modrzewskiego zostanie przebudowane

Skrzyżowanie ulicy Zabrzańskiej z Frycza-Modrzewskiego to koszmar wielu kierowców. To newralgiczne miejsce, które niemal codziennie korkuje się już od godz. 14.30. Niebawem przejdzie metamorfozę. Co się zmieni?

Byt skrzyzowanie zabrzanskiej modrzewskiego

O tym, że torowisko linii tramwajowej nr 9 zostanie zmodernizowane pisaliśmy na łamach naszego portalu 16 marca. Teraz czas na wieści o przebudowie najbardziej korkującego się skrzyżowania w Szombierkach. - Modernizacja torowiska tramwajowego, a także prace drogowe na skrzyżowaniu ul. Frycza-Modrzewskiego i Zabrzańskiej to jedna z najważniejszych inwestycji, jaka ma się rozpocząć w tym roku – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Inwestycję komentuje także jeden z bytomskich radnych. - Ogłoszony przetarg na realizację zadania, którego celem będzie przebudowa skrzyżowania ulicy Zabrzańskiej - Frycza-Modrzewskiego oraz modernizacja torowiska linii nr 9 to wspaniała informacja dla mieszkańców Szombierek oraz Bytomia – ocenia radny Krzysztof Gawenda. - Wyżej wymienione skrzyżowanie w obecnej postaci, to miejsce, które użytkownikom dróg sprawia wiele kłopotów. Również pasażerowie komunikacji tramwajowej, którzy dojeżdżają do miast ościennych: Rudy Śląskiej oraz Zabrza posiadają szereg zastrzeżeń. Uważam, że po zrealizowaniu tak ważnej inwestycji, komfort jazdy kierowców ulegnie znacznej poprawie, zaś poziom bezpieczeństwa wzrośnie – dodaje radny.

Projekt zakłada przebudowę torowiska tramwajowego razem z siecią trakcyjną od skrzyżowania ul. Zabrzańskiej i Frycza-Modrzewskiego do ul. Młyn Szombierski na długości około 1300 metrów. Wielu z pewnością ucieszy fakt, że inwestycja uwzględnia stworzenie na odcinku od ul. Zabrzańskiej do Skweru Larischa dwutorowego torowiska. Zostanie ono zatem wydłużone o 200 metrów w stosunku do dzisiejszego.

Co się jeszcze zmieni?

Przebudowana zostanie ul. Frycza-Modrzewskiego od skrzyżowania ul. Zabrzańskiej z ul. Frycza-Modrzewskiego do ulicy ks. Włodarskiego. Z dokumentacji przetargowej wynika, że przedmiotem zamówienia w części finansowanej przez gminę Bytom jest rozbudowa skrzyżowania ul. Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską w Bytomiu, a zakres prac obejmie m.in.: przebudowę jezdni o nawierzchni z mieszanek mineralno-asfaltowych z pełną konstrukcją podbudowy, przebudowę i budowę chodników, zjazdów i ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni z kostki betonowej, przebudowę zatoki autobusowej i peronu tramwajowego, a także budowę drogi rowerowej o nawierzchni z mieszanki mineralno-asfaltowej, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę sygnalizacji świetlnej akomodacyjnej, acyklicznej z systemem detekcji obejmującym wszystkie relacje ruchowe na skrzyżowaniu oraz przebudowę odwodnienia układu drogowego, przebudowę lub zabezpieczenie sieci obcych, zieleńce - w tym wycinkę drzew i krzewów.

Termin składania ofert mija 24 kwietnia. Firma, która zostanie wyłoniona w drodze przetargu będzie musiała zrealizować inwestycję w ciągu 17 miesięcy. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon