Szykują się zmiany w Szombierkach. Skrzyżowanie Zabrzańskiej i Frycza-Modrzewskiego zostanie przebudowane

Skrzyżowanie ulicy Zabrzańskiej z Frycza-Modrzewskiego to koszmar wielu kierowców. To newralgiczne miejsce, które niemal codziennie korkuje się już od godz. 14.30. Niebawem przejdzie metamorfozę. Co się zmieni?

Byt skrzyzowanie zabrzanskiej modrzewskiego

O tym, że torowisko linii tramwajowej nr 9 zostanie zmodernizowane pisaliśmy na łamach naszego portalu 16 marca. Teraz czas na wieści o przebudowie najbardziej korkującego się skrzyżowania w Szombierkach. - Modernizacja torowiska tramwajowego, a także prace drogowe na skrzyżowaniu ul. Frycza-Modrzewskiego i Zabrzańskiej to jedna z najważniejszych inwestycji, jaka ma się rozpocząć w tym roku – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Inwestycję komentuje także jeden z bytomskich radnych. - Ogłoszony przetarg na realizację zadania, którego celem będzie przebudowa skrzyżowania ulicy Zabrzańskiej - Frycza-Modrzewskiego oraz modernizacja torowiska linii nr 9 to wspaniała informacja dla mieszkańców Szombierek oraz Bytomia – ocenia radny Krzysztof Gawenda. - Wyżej wymienione skrzyżowanie w obecnej postaci, to miejsce, które użytkownikom dróg sprawia wiele kłopotów. Również pasażerowie komunikacji tramwajowej, którzy dojeżdżają do miast ościennych: Rudy Śląskiej oraz Zabrza posiadają szereg zastrzeżeń. Uważam, że po zrealizowaniu tak ważnej inwestycji, komfort jazdy kierowców ulegnie znacznej poprawie, zaś poziom bezpieczeństwa wzrośnie – dodaje radny.

Projekt zakłada przebudowę torowiska tramwajowego razem z siecią trakcyjną od skrzyżowania ul. Zabrzańskiej i Frycza-Modrzewskiego do ul. Młyn Szombierski na długości około 1300 metrów. Wielu z pewnością ucieszy fakt, że inwestycja uwzględnia stworzenie na odcinku od ul. Zabrzańskiej do Skweru Larischa dwutorowego torowiska. Zostanie ono zatem wydłużone o 200 metrów w stosunku do dzisiejszego.

Co się jeszcze zmieni?

Przebudowana zostanie ul. Frycza-Modrzewskiego od skrzyżowania ul. Zabrzańskiej z ul. Frycza-Modrzewskiego do ulicy ks. Włodarskiego. Z dokumentacji przetargowej wynika, że przedmiotem zamówienia w części finansowanej przez gminę Bytom jest rozbudowa skrzyżowania ul. Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską w Bytomiu, a zakres prac obejmie m.in.: przebudowę jezdni o nawierzchni z mieszanek mineralno-asfaltowych z pełną konstrukcją podbudowy, przebudowę i budowę chodników, zjazdów i ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni z kostki betonowej, przebudowę zatoki autobusowej i peronu tramwajowego, a także budowę drogi rowerowej o nawierzchni z mieszanki mineralno-asfaltowej, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę sygnalizacji świetlnej akomodacyjnej, acyklicznej z systemem detekcji obejmującym wszystkie relacje ruchowe na skrzyżowaniu oraz przebudowę odwodnienia układu drogowego, przebudowę lub zabezpieczenie sieci obcych, zieleńce - w tym wycinkę drzew i krzewów.

Termin składania ofert mija 24 kwietnia. Firma, która zostanie wyłoniona w drodze przetargu będzie musiała zrealizować inwestycję w ciągu 17 miesięcy. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...