Śladami średniowiecznego Bytomia. Spacer wzdłuż murów miejskich poprowadzi Dariusz Pietrucha

Sporo wiedzy, garść ciekawostek i podróż śladami średniowiecznego Bytomia - to wszystko już w sobotę 13 lipca. Miłośników dziejów Bytomia oprowadzi Dariusz Pietrucha.

Spacer poprowadzi Dariusz Pietrucha

Wyprawa w czasy średniowiecznego miasta? Czemu nie! Co prawda gwałtowna rozbudowa Bytomia w XIX wieku znacznie zatarła oblicze grodu sprzed siedmiuset lat, jednak ślady rozplanowania śródmieścia i murów obronnych pozostały w niektórych miejscach i wciąż są widoczne.

W inspirujący spacer wzdłuż średniowiecznych murów miejskich zabierze uczestników Dariusz Pietrucha - miłośnik architektury militarnej, nauczyciel historii, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Start w sobotę 13 lipca o godzinie 9:00 sprzed rzeźby „Śpiącego lwa” na bytomskim rynku.

Czy tak wyglądała Brama Krakowska w Bytomiu?
Czy tak wyglądała Brama Krakowska w Bytomiu?

Śladami średniowiecznego Bytomia

Do dzisiejszych czasów nie zachowała się niestety żadna z bram miejskich, ale znana jest ich lokalizacja. Uczestnicy odwiedzą każde z tych miejsc, poznając ich rolę i historię: od Furty Źródlanej wzdłuż dawnych murów obronnych do Bramy Krakowskiej z zachowanym kościółkiem św. Ducha, przez miejsce nieistniejącego dziś zamku piastowskiego, po Bramę Tarnowicką, a następnie Bramę Gliwicką (Pyskowicką).

Po drodze nie zabraknie wielu uruchamiających wyobraźnię historii, przenoszących do wieków srebrnego Bytomia, intensywnie zajmującego się handlem w niespokojnych czasach.

- Wraz z barwną opowieścią przewodnika Dariusza Pietruchy przeniesiemy się do wieków, gdy bytomscy mieszczanie przemierzali niewybrukowane i pozbawione jeszcze kanalizacji uliczki Bytomia w swoich zabłoconych ciżemkach. Wyruszymy z serca miasta, czyli rynku, który niegdyś był nie tylko placem targowym, i udamy się na obecny klimatyczny plac Klasztorny, by poznać tajemnice dawnego klasztoru minorytów - zachęcają organizatorzy.
Palac miechowice

Może Cię zainteresować:

Kawa, kołocz i debata historyczna? To czeka na gości pałacu w Miechowicach. W piątek 12 lipca debata: „Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945”, a dzień później pokaz śląskiej mody i występ „Małego Śląska”

Autor: Arkadiusz Szymczak

10/07/2024

Spacer Bytom, Kierunek GZM

Może Cię zainteresować:

Jak Bytom wyrwał się ze średniowiecza i co z tego wyszło. Spacer z Teresą Ebis po północnym śródmieściu Bytomia w ramach Kierunku GZM

Autor: Katarzyna Pachelska

07/07/2024

Brüningowie 1

Może Cię zainteresować:

"Bytom nie był dla niego polityczną odskocznią". Potomkowie nadburmistrza Georga Brüninga o Bytomiu, polityce i rodzinnej pamięci

Autor: Michał Wroński

22/06/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon