Ślady średniowiecznego Bytomia. Co pozostało z najdawniejszej przeszłości miasta?

Bytom to stare miasto, którego dzieje sięgają w głębokie średniowiecze. Relikty najdawniejszej historii Bytomia są liczne, jednak nawet mieszkańcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak cennymi świadectwami przeszłości są miejsca, będące stałymi elementami ich codzienności i miejskiego krajobrazu.

W Bytomiu przetrwały ślady jego średniowiecznych fortyfikacji. Samych wałów i murów obronnych od dawna wprawdzie już nie ma, jednak zachowały się ich zarysy. Obły kształt wałów pierwotnego bytomskiego grodu przetrwał na Wzgórzu Św. Małgorzaty. Mimo też wyburzenia murów miejskich, ślad ich przebiegu łatwo można odczytać z krętego przebiegu części ulic śródmieścia.

Przy rynku w Bytomiu wciąż istnieje wzniesiony jeszcze w średniowieczu kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który mimo paru przebudów zachował wiele z pierwotnego klimatu. Klimat ten tym bardziej jest wyczuwalny na Wzgórzu Św. Małgorzaty, czyli Małgorzatce, gdzie stała kiedyś najstarsza z bytomskich świątyń.

Pochodzące ze średniowiecza zabytki nieraz odnajdują bytomscy archeologowie. To cenne znaleziska, wiele mówiące nam o kulturze materialnej i duchowej mieszkańców Bytomia sprzed kilkuset lat. Podczas wykopalisk natrafia się też na doczesne szczątki dawnych bytomian. Specjalistyczne badania ich szkieletów często umożliwiają nie tylko ustalenie przyczyn ich śmierci, ale i rozpoznanie chorób, jakie im dolegały za życia.

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem 21

Może Cię zainteresować:

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżyć

Autor: Marcin Zasada

09/06/2022

Bytom Plac Akademicki

Może Cię zainteresować:

Dawny Bytom w kolorze. Fascynujące fotografie miasta sprzed lat. Grafik Mateusz Janocha barwnie zrekonstruował przeszłość

Autor: Tomasz Borówka

12/07/2022

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon