Śląsk, którego już nie ma, czyli Bytom, Katowice, Świętochłowice czy Ruda Śląska uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Śląsk uwieczniony w filmach Kazimierza Kutza to w wielu przypadkach kraina, której już nie ma. W trzecią rocznicę śmierci wielkiego reżysera przypominamy znane i nieznane zakątki naszych miast, w których toczyła się akcja jego dzieł.

Trudno uwierzyć, że to już trzy lata bez Kazimierza Kutza. Najwybitniejszy śląski reżyser opowiadał Górny Śląsk w taki sposób, że – jak Krzysztof Zanussi – po obejrzeniu „Soli ziemi czarnej” czy „Perły w koronie” każdy chciał być Ślązakiem. Charakterystycznych krajobrazów z filmów Kutza było kilka: Nikiszowiec, Giszowiec, okolice kopalni Wujek. Ale pamiętacie, gdzie rozgrywała się finałowa scena "Perły w koronie"? Którędy szedł kondukt pogrzebowy w "Paciorkach jednego różańca"?

Na pytanie o pierwszy film Kazimierza Kutza, pokazujący Katowice, każdy bez zastanowienia wskazuje dzieło inaugurujące słynną śląską trylogię: "Sól ziemi czarnej". Tymczasem po raz pierwszy rodzinne miasto reżysera pojawiło się w jego twórczości jedenaście lat wcześniej. W debiutanckim "Krzyżu walecznych".

Oto krótki przewodnik po śląskich miastach, które zagrały u Kutza. Świętochłowice, Ruda Śląska, Bytom. Wielu z tych miejsc już nie ma, inne zmieniły się nie do poznania. Zobaczcie galerię z kadrami z dzieł słynnego reżysera.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt koledowanie dworzec

Kolędowanie na dworcu i koncert charytatywny w...

Byt 3p19off5n5l172r1ck31ir62jbt4ml

Noc Kupały w parku

Byt 25 wosp mos

Kasia Moś zaśpiewa na finale WOŚP [PROGRAM]

Byt wycieczka sladami pomnikow

Kaj się bawić? 16.09 - 18.09

Byt noc muzeow 2014 114

Kaj się bawić? 13.05 - 19.05

Byt dextral becek

HartOFFanie Teatrem już w najbliższy czwartek...

Byt party

Kaj się bawić? 06.11 - 12.11