„Śląski Komiks Powstańczy” to konkurs, który warto poznać!

Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju stworzyło inspirujący Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”, który z pewnością podbije serca miłośników historii Śląska jak i komiksów. Co trzeba zrobić? Stworzyć pracę, nawiązującą do jednego z ważnych wydarzeń zapisanych na kartach historii Śląska. Na zwycięzcę czeka 8 000 złotych. Co jeszcze warto wiedzieć?

MPŚ konkurs 1920x1080

Wydarzenia historyczne w formie komiksu

Za Konkursem „Śląski Komiks Powstańczy” stoi wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju, który wraz z partnerami jak Stowarzyszenie POKOLENIE oraz Muzeum Śląskie stworzyli nieszablonowy konkurs. Z pewnością pobudza on wyobraźnię. Co powinni zrobić uczestnicy? Stworzyć komiks nawiązujący do jednego z trzech poniższych wydarzeń:

  • Powstań Śląskich (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscytu na Śląsku (1920),
  • Włączenia Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Uczestnicy w swoich pracach mogą wykorzystać takie techniki jak:

  • Rysunek,
  • Malarstwo,
  • Grafika komputerowa.

Konkurs jest kierowany do każdego, bez względu na wiek. Jeżeli ktoś chce spróbować swoich sił z przyjaciółmi to owszem, może zrobić. Warunek jest tylko jeden, grupa uczestników nie może przekraczać trzech członków.

Praca konkursowa – z czego powinna się składać?

Dobre pytanie. Komiks powinien składać się z przynajmniej 6 plansz, ale nie więcej niż 15 plansz w formacie A4 (pionowo). Praca konkursowa może opowiadać pojedynczą historię, kilka historii, jak również być zbiorem zamkniętych historii jednoplanszowych. Jeżeli chodzi o język to można posługiwać się wyłącznie językiem polskim.

Uczestnicy wysyłający swoje dzieło, powinni je przesyłać w formie wydruków, kserokopii. Co ważne, składają je w dwóch egzemplarzach. Nie mogą zapomnieć o płycie CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) oraz wersją do druku (A4 - 300 dpi CMYK). Każda planszowa powinna być odpowiednio opisana, zgodnie z regulaminem konkursu.

Terminy, o których warto pamiętać

Prace konkursowe można przesyłać do 15 kwietnia 2022 roku na adres Biura Konkursu: ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice, czyli w siedzibie Partnera Organizatora – Muzeum Śląskim. Można to zrobić z pomocą poczty, kuriera lub też odwiedzić Biuro Konkursowe osobiście. Lista zwycięzców zostanie podana do publicznej wiadomości 15 maja 2022 roku na stronie www.

Jakie są nagrody?

Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju przewiduje następujące nagrody jak:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Zwycięskie prace zostaną opublikowane w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”. Każdy laureat otrzyma 5 autorskich sztuk monografii. Więcej informacji na temat konkursu (w tym regulamin) znajduje się na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ.

Stwórz komiks i weź udział w Konkursie „Śląski Komiks Powstańczy”

Śląski Komiks Powstańczy – informacje
E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon