Znani ludzie z Bytomia, którzy... nie są znani z tego, że są z Bytomia

Ja Fryta - Marek Kalita/CC BY-SA 2.0/wikipedia.pl
Marek Kalita, aktor filmowy i teatralny

Każde miasto ma swoich bohaterów. Tych znanych w całym kraju, lokalnie hołubionych, znanych również z tego, że są z Bytomia, Katowic czy Sosnowca. Ale są też tacy, w przypadku których urodzenie w Bytomiu, to zapomniany epizod w ich życiorysach. I Państwu, i sobie ich niniejszym przypominamy.

Kutz był z Katowic, Kiepura z Sosnowca. Wiadomo. Każde dziecko wie, że też, że posłanka Barbara Dziuk jest z Tarnowskich Gór, a gryfny karlus Grzegorz Kulik – z Bytomia. Ale czy ktoś jeszcze pamięta, że w tym samym Bytomiu urodził się Bogusław Bagsik, ten od Art-B, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w Polsce epoki transformacji? Że Joachim Brudziński, partyjny kolega Barbary Dziuk, jest z pięknego Świerklańca? Inny przykład: kto był pierwszym piłkarzem urodzonym w Polsce, który grał w Bayernie Monachium. Oczywiście, że nie Robert Lewandowski. I nie Sławomir Wojciechowski, znany z występów w GKS-ie Katowice. Pierwszy był… Marcel Witeczek.

Kto? Marcel Witeczek. Cztery lata w Bayernie: od 1993 do 1997. Marcel urodził się w Tychach, wychował się na Osiedlu B. O takie historie rozchodzi się w niniejszym zestawieniu. Ludzi sławnych dziś lub sławnych w swoich czasach, których rzadko łączymy z miastem pochodzenia. Bywa i tak, że ktoś urodził się w Zabrzu, bo w rodzinnej Halembie nie było miejsca w szpitalu i tak zostało w dowodzie. Jak wiemy, do rangi dramatu takie zdarzenia urastały na styku Szopienic i Sosnowca, ale to temat na osobną opowieść.

Oto dziesiątka rodowitych bytomian, których bytomskie pochodzenie, z różnych przyczyn, musimy wszyscy sobie przypomnieć.

Marek Kalita, aktor filmowy i teatralny

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Parafia Ewangelicko Augsburska w Miechowicach chce przyjąć uchodźców

Parafia w Bytomiu chce przyjąć uchodźców z granicy

269200173 4991457860873707 172302725913864052 n

Piłkarze wodni na razie poniżej oczekiwań

Polonia miedz

Polonia zdradziła zimowe plany. Mocni rywale na początek

Byt mariusz wolosz prezydent bytoma otrzymal votum zaufania

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz otrzymał wotum zaufania...

Byt spotkanie

Firma w Czechach sposobem na Polski Nowy Ład?

Bytomski5 1393225504

1 marca, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Sztuka kochania - Ars amandi – średniowiecze dla dorosłych