Śledczy zatrzymali inspektora SRK. Przyjął 30 tys. złotych łapówki

SRK
SRK

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na gorącym uczynku zatrzymali inspektora Spółki Restrukturyzacji Kopalń Dariusz K., który przyjął 30 tys. złotych łapówki. - W zamian miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi - informuje Prokuratura Krajowa.

Do zatrzymania inspektora nadzoru Spółki Restrukturyzacji Kopalń Dariusza K. doszło w czwartek, 2 listopada, w pobliżu stadionu przy ul Piłkarskiej. Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że mężczyzna został tam przyłapany na gorącym uczynku, kiedy przyjmował łapówkę w wysokości 30 tys. złotych.

- Dariusz K. w zamian miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK S.A. - informuje Prokuratura Krajowa.

- Z naszych ustaleń wynika, że był to dopiero początek planowanej dalszej ,,współpracy” - dodaje CBA.

Mężczyzna został doprowadzony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa korupcyjnego.

- Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie - podkreślają śledczy.

Zatrzymano m.in. byłego wiceprezesa SRK i dyrektora kopalni

Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej od lat prowadzi działania związane z korupcją w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

W połowie 2017 roku na parkingu przed centrum handlowym w Jaworznie zatrzymano ówczesnego wicedyrektora SRK Mirosława S., który również przyjął 30 tys. złotych łapówki. - W sejfie w siedzibie spółki, którą kierował zatrzymany wiceprezes, zabezpieczono ponad 110 tys. złotych w gotówce - przypomina CBA.

Kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacyjnych Marek C. w ocenie śledczych za łapówki faworyzował jedną z firm, ułatwiając jej uzyskanie zamówień z SRK. Oprócz gotówki miał dostać luksusowy samochód oraz kartę paliwową.

- Były dyrektor KWK Makoszowy w Zabrzu Bogdan P. usłyszał m.in. zarzut niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji poprzez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych; zlecenia wykonania prac, które uprzednio wstrzymano, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych i sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie prawie 530 tys. złotych oraz przyjęcia korzyści majątkowej - informuje Prokuratura Krajowa.

Do Sądu Rejonowego w Będzinie na początku 2020 roku trafił akt oskarżenia przeciwko 20 osobom oskarżonym o korupcję i ustawianie przetargów.

Prokuratura wystosowała apel do łapówkarzy

Prokuratura Krajowa w wydanym komunikacie przypomniała, że w myśl art. 229 § 6 kodeksu karnego osoba, która wręcza korzyść majątkową osobie publicznej, nie podlega karze, jeśli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organy ścigania i ujawnił istotne okoliczności zdarzenia, zanim śledczy sami dowiedzieli się o przestępstwie.

- W związku z tym apelujemy do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Dariuszowi K., aby zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego i skorzystały z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kodeksu karnego - zachęca Prokuratura Krajowa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spółka Restrukturyzacji Kopalń

Inspektorka SRK oskarżona o przyjmowanie łapówek

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt srk bytom siedziba

Wiceprezesem SRK zostanie Adam Gorszanów? Związki...

Byt wiadukt nad dk88

Wiadukt przy Plejadzie do rozbiórki? SRK szykuje projekt

Bytomski2 11638478

Pijany próbował przekupić policjantów – nie udało się

Zatrzymanie Kacpra Ś.

Kacper Ś. najbliższe lata spędzi w zakładzie poprawczym

Lewy tytoń znaleziony w garażu

100 kg tytoniu w bytomskim garażu