Śledczy zatrzymali inspektora SRK. Przyjął 30 tys. złotych łapówki

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na gorącym uczynku zatrzymali inspektora Spółki Restrukturyzacji Kopalń Dariusz K., który przyjął 30 tys. złotych łapówki. - W zamian miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi - informuje Prokuratura Krajowa.

SRK
SRK

Do zatrzymania inspektora nadzoru Spółki Restrukturyzacji Kopalń Dariusza K. doszło w czwartek, 2 listopada, w pobliżu stadionu przy ul Piłkarskiej. Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że mężczyzna został tam przyłapany na gorącym uczynku, kiedy przyjmował łapówkę w wysokości 30 tys. złotych.

- Dariusz K. w zamian miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK S.A. - informuje Prokuratura Krajowa.

- Z naszych ustaleń wynika, że był to dopiero początek planowanej dalszej ,,współpracy” - dodaje CBA.

Mężczyzna został doprowadzony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa korupcyjnego.

- Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie - podkreślają śledczy.

Zatrzymano m.in. byłego wiceprezesa SRK i dyrektora kopalni

Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej od lat prowadzi działania związane z korupcją w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

W połowie 2017 roku na parkingu przed centrum handlowym w Jaworznie zatrzymano ówczesnego wicedyrektora SRK Mirosława S., który również przyjął 30 tys. złotych łapówki. - W sejfie w siedzibie spółki, którą kierował zatrzymany wiceprezes, zabezpieczono ponad 110 tys. złotych w gotówce - przypomina CBA.

Kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacyjnych Marek C. w ocenie śledczych za łapówki faworyzował jedną z firm, ułatwiając jej uzyskanie zamówień z SRK. Oprócz gotówki miał dostać luksusowy samochód oraz kartę paliwową.

- Były dyrektor KWK Makoszowy w Zabrzu Bogdan P. usłyszał m.in. zarzut niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji poprzez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych; zlecenia wykonania prac, które uprzednio wstrzymano, co doprowadziło do szkody w wysokości 360 tys. złotych i sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie prawie 530 tys. złotych oraz przyjęcia korzyści majątkowej - informuje Prokuratura Krajowa.

Do Sądu Rejonowego w Będzinie na początku 2020 roku trafił akt oskarżenia przeciwko 20 osobom oskarżonym o korupcję i ustawianie przetargów.

Prokuratura wystosowała apel do łapówkarzy

Prokuratura Krajowa w wydanym komunikacie przypomniała, że w myśl art. 229 § 6 kodeksu karnego osoba, która wręcza korzyść majątkową osobie publicznej, nie podlega karze, jeśli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organy ścigania i ujawnił istotne okoliczności zdarzenia, zanim śledczy sami dowiedzieli się o przestępstwie.

- W związku z tym apelujemy do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Dariuszowi K., aby zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego i skorzystały z dobrodziejstwa art. 229 § 6 kodeksu karnego - zachęca Prokuratura Krajowa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon