Ślub jak z filmu. Powiedzieli sobie „tak” nad stawem i przy prezydencie

To był ślub jak z filmu. Para młoda i ich najbliżsi zebrali się w pięknej, parkowej scenerii, by złożyć sobie przysięgę małżeńską. Ślubu udzielił im prezydent Bytomia.

Slub nad stawem

Dagmara i Łukasz chcieli, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Dlatego poprosili, żeby ceremonia zaślubin odbyła się poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego, natomiast samego ślubu udzielił im prezydent miasta.

To się udało i w sobotę, 4 września młoda para powiedziała sobie "tak" nad brzegiem stawu łabędziego w Parku Kachla. Podczas składania przysięgi towarzyszyło im kilkudziesięciu gości, a ceremonię poprowadził prezydent Mariusz Wołosz.

Śluby poza USC coraz popularniejsze

Od 2015 roku polskie prawo umożliwia zawarcie związku małżeńskiego poza siedzibą USC. Stopniowo przybywa par, które decydują się na takie rozwiązanie. Tylko przez kilka miesięcy tego roku udzielono już 9 ślubów w restauracjach, czy w pięknych okolicznościach przyrody.

Aby uzyskać zgodę na organizację ceremonii poza USC należy złożyć stosowny wniosek, a wybrane miejsce musi znajdować się na terenie tej samej gminy i zapewniać zachowanie uroczystej formy zawarcia małżeństwa oraz bezpieczeństwo obecnych osób. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych za udzielenie ślubu poza urzędem pobierana jest opłata w wysokości 1 tysiąca złotych.

Przysięga małżeńska przed prezydentem

Zwykle ślubów udziela kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, jednak robi to z upoważnienia prezydenta miasta. Dlatego w określonych sytuacjach, gdy nie koliduje to z innymi obowiązkami głowy miasta, może on również przyjąć oświadczenia młodej pary. Tak się stało m.in. 14 sierpnia, o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu. Aby prezydent zjawił się na ślubie wystarczy złożyć prośbę i liczyć na to, że akurat tego dnia jego terminarz nie będzie przepełniony innymi sprawami. Mariusz Wołosz stara się możliwie często towarzyszyć narzeczonym w dniu ślubu, więc warto spróbować ;)

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!