Śmigłowiec LPR lądował kilkaset metrów od dwóch szpitali. Czy w woj. śląskim brakuje karetek?

Śmigłowiec LPR lądował na boisku szkolnym zaledwie kilkaset metrów od dwóch szpitali. To nie oznacza jednak, że w województwie śląskim brakuje karetek. - Śmigłowiec LPR nie ma statusu Supermana - mówi Iwona Wronka, rzeczniczka Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

ARC
LPR

W czwartek, 3 lutego, około godz. 15.00 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował przy Alei Legionów w Bytomiu. Strażacy zabezpieczyli lądowisko na boisku Szkoły Podstawowej numer 5.

Rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka poinformowała, że maszyna została wysłana do mężczyzn z napadem drgawek.

"Śmigłowiec LPR nie ma statusu Supermana"

W sieci pojawiły się nagrania i zdjęcia z lądowania śmigłowca LPR. Internauci zauważyli, że akcja odbywała się w odległości zaledwie kilkuset metrów od dwóch szpitali - tzw. Szpitala Górniczego (Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4) oraz Szpitala Specjalistycznego numer 1. Komentowali, że zapewne zabrakło karetek.

- Śmigłowiec LPR nie ma statusu Supermana - mówi Iwona Wronka. - Oczywiście, za każdym razem wygląda to dosyć spektakularnie, ale nie oznacza, że jest to sytuacja nadzwyczajna. Śmigłowce są standardowym elementem systemu ratownictwa medycznego. Dyspozytor najwyraźniej przeanalizował dostępność karetek w najbliższej okolicy , a także opisywany stan pacjenta, a wtedy uznał, że sytuacja wymagała rozdysponowania śmigłowca - wyjaśnia.

Jak ustaliliśmy, mężczyzna ostatecznie i tak został przekazany w ręce zespołu karetki pogotowia.

Iwona Wronka uspokaja, że karetek na terenie województwa śląskiego nie brakuje. Co prawda w czasie pandemii COVID-19 śmigłowce LPR zaczęły częściej latać na interwencje, właśnie z powodu braku dostępnych karetek, ale obecnie sytuacja w szpitalach nie jest graniczna.

Według informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w piątek, 4 lutego, w regionie zajętych było 64,5 proc. łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem (1163 wolnych z 3277) i 57 proc. respiratorów (101 wolnych z 233).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmigłowiec LPR wylądował na szkolnym boisku

Śmigłowiec LPR lądował na boisku szkoły sportowej

Śmigłowiec LPR

Podczas gry w piłkę zasłabł 17-latek. Lądował śmigłowiec LPR

LPR

Mężczyznę w pracy przygniótł betonowy element

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt pozar szpital

Pożar w Szpitalu nr 1 w Bytomiu. Ewakuowano 57...

Byt smiglowiec lpr

Radzionków: Na parkingu Cydr Park lądował...

Byt ulewa frenzla biedronka

Nawałnice nad Bytomiem. Miasto zalane [ZDJĘCIA]