SMILEsia – Uśmiech Śląska w BeCeKu

Karykatury znanych Ślązaków będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie w Bytomskim Centrum Kultury.

Bytomski4 kary

Tą wyjątkową wystawę karykatur będzie można zobaczyć 16 listopada w Beceku.

SMILEsia – Uśmiech Śląska to wyjątkowy projekt, który ma na celu pokazanie bogactwa kulturalnego Śląska przez sportretowanie wielu wybitnych postaci, które zrodziła ta ziemia.

Tyski rysownik, Marek Grela stworzył karykatury śląskich polityków, artystów i sportowców - znanych Polaków, którzy pochodzą z – lub mieszkają na Śląsku m.in. Kamila Durczoka, Waldemara Fornalika, Otylii Jędrzejczak, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza czy Stanisława Soyki.

Wystawa prezentowana jest w całym kraju, można było ją już zobaczyć w Tychach, Wiśle, Warszawie, Wrocławiu. W Baszcie BECEKU wystawę będzie można oglądać do 16 grudnia.

Kim jest auto prac?

Marek Grela – 26 – letni karykaturzysta jest samoukiem, jego sukcesów i zrealizowanych projektów mógłby pozazdrościć mu niejeden pięćdziesięciolatek. Po raz pierwszy amatorzy dobrej kreski mogli podziwiać prace Marka, jeszcze wtedy nastolatka, podczas wystawy w 1999 roku. Wystawa była nagrodą w konkursie plastycznym SDK „Tęcza” w rodzinnym mieście artysty. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 2007 i 2008 roku był naczelnym karykaturzystą Gali „Świry” (tak, to ta emitowana przez TVP). Jego warsztat i sposób tworzenia można było zobaczyć w „Pytaniu na śniadanie” podczas transmisji „na żywo”. Zawitał również do „Dzień Dobry TVN”. Z pracami artysty wielu miało możność zapoznać się podczas I Edycji Festiwalu „Absurdalia”, a następnie w Galerii „Na Bruku”, Muzeum Karykatury i Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon