Spędź tę noc (nie tylko) w muzeum

Przed nami noc pełna historycznych wrażeń. Jak co roku w swe progi zaproszą nas muzea, ale też wszelkiej maści placówki zajmujące się kultywowaniem tradycji i utrwalaniem pamięci o naszej przeszłości.

Palac wincklerow w nocy

Prehistoryczna Noc w Muzeum Górnośląskim

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już w najbliższą sobotę, 13 maja. Na tę okazję oczywiście przygotowało się Muzeum Górnośląskie - największa instytucja tego typu w naszym regionie. W tym roku zwiedzający zostaną zabrani do krainy drzewiastych paproci i wielkich gadów. Motywem przewodnim tego wieczoru będzie bowiem prehistoria. W gmach przy placu Sobieskiego i "pałacyk" przy ulicy Korfantego zamienią się w istny Park Jurajski, gdzie zobaczymy m.in. najstarsze narzędzie krzemienne, jedyne w Europie narzędzie wykonane z ciosa młodego mamuta wykonane ponad 40 tysięcy lat temu, czy też fragment obozowiska paleolitycznego. Oprócz tego nie zabraknie oprowadzania z przewodnikiem, warsztatów i zajęć oraz wykładów.

Z pełnym programem można zapoznać się na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego. Atrakcje rozpoczną się już od godziny 18:00 i potrwają aż do północy.

Miechowicka Noc Muzeów

W sobotnią noc sporo będzie się działo również w Miechowicach. Wspólną noc muzeów organizuje miechowicki pałac, parafia św. Krzyża, parafia Ewangelicko-Augsburska wraz z Muzeum Domek Matki Ewy, parafia Bożego Ciała oraz Schron Miechowice razem ze stowarzyszeniem Pro Fortalicium.

Już o 16:00 rozpocznie się indywidualne zwiedzanie ocalałej części niegdyś ogromnej posiadłości Tiele-Wincklerów, w trakcie którego będzie można obejrzeć wystawę W Rytmie Światła prezentującą autorskie projekty obiektów sakralnych i użyteczności publicznej Sławomira Kaczora. W pałacu odbędą się także wykłady i warsztaty, a wieczorem zespół Vołosi da koncert w scenerii przypałacowego parku.

Miechowicki schron i ProFort Centrum również będą dostępne dla zwiedzających już od 16:00. Na miejscu będzie można też sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy airsoft gun oraz zobaczyć zabytkowe pojazdy Ludowego Wojska Polskiego.

Z kolei Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach przygotowała koncerty muzyki filmowej w wykonaniu Marii Rzechanek i Roberta Kromolana oraz muzyki organowej, indywidualne zwiedzanie zabytkowego zespołu Ostoja Pokoju i Domku Matki Ewy, jak również warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Trzeba dodać, że w ramach Miechowickiej Nocy Muzeów będzie można też zwiedzić tutejsze świątynie rzymskokatolickie, a nawet zajrzeć do krypty w kościele pw. Świętego Krzyża. Zarówno w jednym, jak i w drugim kościele zwiedzanie rozpocznie się od godziny 19:00.

Pełen program Miechowickiej Nocy Muzeów jest dostępny na stronie Pałacu w Miechowicach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon