Sport

Młodzi bokserzy będą się bić ku pamięci Leszka Błażyńskiego


Czternasta edycja Memoriału Leszka Błażyńskiego już w najbliższy weekend odbędzie się w Teatrze Rozbark. Kibice będą mogli zobaczyć w ringu utalentowanych pięściarzy, ale nie zabraknie też innych atrakcji.

Reklama

Memoriał Leszka Błażyńskiego to stała impreza w kalendarzu bytomskich imprez sportowych. Wszystko zaczęło się w 2006 roku w sali Szkoły Podstawowej nr 38 w Suchej Górze. Potem impreza została przeniesiona do hal Na Skarpie, aż w końcu osiedliła się w Teatrze Rozbark.

14. Memoriał Leszka Błażyńskiego

23 i 24 listopada odbędzie się już czternasta edycja, która otrzymała podtytuł "Bitwa talentów". Przez dwa dni będziemy oglądać w ringu utalentowanych i młodych pięściarzy nie tylko z Polski, ale także różnych zakątków Europy. Imprezę wspólnymi siłami organizują władze miasta i Damian Jonak, który cały czas jest w zawodowym boksie.

Pierwsze walki rozpoczną się w sobotę o godzinie 13, a cztery godziny później odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia. Następnego dnia od 11 będzie można oglądać finałowe pojedynki. To jednak nie wszystko.

Organizatorzy szykują niespodziankę, która ma być formą uczczenia 100-lecia Powstań Śląskich. Ponadto zostanie przygotowana galeria trofeów Leszka Błażyńskiego, którego pamięć będą czcić młodzi adepci boksu.

Kim był Leszek Błażyński?

To jeden z najbardziej utytułowanych pięściarzy w historii polskiego boksu. Walczył w kategorii muszej i dwukrotnie przywoził brązowy medal z igrzysk olimpijskich (Monachium 1972 i Montreal 1976). W dorobku miał także złoto i srebro mistrzostw Europy.

Przez wiele lat reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych, które wówczas cieszyły się wielkim prestiżem. Dwa razy był mistrzem Polski. W ostatnich latach kariery przeniósł się do Bytomia, gdzie trenował w klubie Szombierki. Wcześniej walczył dla Mazura Ełk i BBTS-u Włókniarz Bielsko-Biała.

Przez całą karierę stoczył aż 317 walk, a jego końcowy bilans robi wrażenie. Leszek Błażyński wygrał 282 pojedynków, przegrał 31 i cztery razy zremisował. Wielokrotnie był odznaczany przez władze państwowe. Niestety, w 1992 roku popełnił samobójstwo, ale pamięć o nim pielęgnuje syn (także Leszek Błażyński), który na co dzień jest dziennikarzem.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.