Sport

Piłka nożna: Rozbark ze złotem, Polonia ze srebrem. PZPN przyznał certyfikaty


PZPN ogłosił listę szkółek z całej Polski, które otrzymały certyfikat na 2020 rok. Dwa kluby z Bytomia znalazły się na liście wyróżnionych. To z kolei wiąże się z dużymi pieniędzmi, które na szkolenie przeznaczy polski rząd.

Reklama

Polski Związek Piłki Nożnej i polski rząd nawiązali bliską współpracę, która ma sprawić, że w przyszłości będziemy wychowywać jeszcze więcej zdolnych piłkarzy. Efektem tej współpracy było utworzenie Programu Certyfikacji Szkółek PZPN. Dla klubów przygotowano trzy gwiazdki - brązową, srebrną i złotą. W teorii im wyższa gwiazdka tym lepsza jakość szkolenia i warunki w danej akademii.

Kluby z całej Polski przez wiele miesięcy robiły wszystko, by spełnić wszelkie wymogi. Te dotyczą infrastruktury sportowej, sprzętu treningowego, ale także kwalifikacji trenerów, czy posiadania własnego systemu szkolenia. PZPN liczy, że dzięki temu akademie piłkarskie będą lepiej szkolić młode pokolenia.

W całej Polsce przyznano 694 certyfikatów, a w tym gronie znalazły się dwa kluby z Bytomia. GKS Rozbark Bytom ubiegał się o najwyższe odznaczenie i udało się, bo jest jednym z 18 klubów na Śląsku, które mają złotą gwiazdkę. W naszym mieście nikomu to się nie udało.

Polonia Bytom jest drugim klubem, który znajdziemy w gronie certyfikowanych szkółek. Akademia trzecioligowca otrzymała srebrną gwiazdkę.

Każdy posiadacz certyfikatu może liczyć na poważne wsparcie, które jest zależne od koloru gwiazdki. W 2020 roku do wszystkich klubów trafi łącznie 35 mln złotych. Ta kwota będzie rosnąć z roku na rok i w 2021 roku pula będzie wynosić 45 mln zł, a rok później już 50 mln zł. Dzięki temu szkółki zyskają środki, które będą mogły przeznaczyć m.in. na wynagrodzenie dla trenerów.

W przyszłym roku kolejne bytomskie kluby będą mogły ubiegać się o certyfikaty. W dodatku PZPN będzie stale kontrolował tych, którzy już otrzymali gwiazdki. W każdej chwili federacja może zdecydować o degradacji w gwiazdkowej hierarchii, ale akademie mogą także ubiegać się o wyższą kategorię.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.