Środki na komary i kleszcze - czym się kierować przy ich wyborze?

Ukąszenia owadów, które tak często zdarzają się w porze letniej mogą skutkować miejscowym obrzękiem, świądem i przykrym bólem. W przypadku braku uczulenia dość szybko ustępują, jednak wiele zwierząt przenosi tą drogą poważne schorzenia, jak borelioza. W celu ochrony naszego zdrowia powinno się stosować środki zapobiegawcze, czyli tak zwane repelenty. Czym się kierować przy ich wyborze?

Środki na komary i kleszcze czym się kierować przy ich wyborze

Czym charakteryzują się środki na komary i kleszcze?

Środki na komary i kleszcze są wszelkiego rodzaju repelentami, które mają za zadanie odstraszać organizmy zwierzęce. Zalicza się do tego związki chemiczne, substancje naturalne oraz urządzenia, które wydają sygnały świetlne lub dźwiękowe. Działanie odstraszające polega na wpływie na wszelkie zmysły owadów, czego efektem ma być zmiana miejsca jego przebywania. Dzięki stosowaniu takich środków można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i skutków z nimi związanymi, takich jak świąd czy opuchlizna. Warto również pamiętać, że część insektów przenosi ryzykowne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Najczęściej stosowane są gotowe preparaty, które zawierają naturalne oraz chemiczne substancje. Po aplikacji na skórę tworzą parującą warstwę ochronną, która jest nieprzyjemna pod względem smaku i zapachu dla wszelkich owadów. Takie działanie repelentów zmniejsza się jednak wraz z wysoką temperaturą, a więc również poceniem czy silnym wiatrem.

Jakie są rodzaje środków na owady?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów repelentów, które występują pod postacią aerozoli, olejków, kremów czy płynów. Wybierając środek na owady należy kierować się przede wszystkim jego składem, a także rodzajem aplikatora. Istotna jest także częstotliwość stosowania. Wszystkie te informacje są zwykle umieszczane na etykiecie wraz z podanym wiekiem, od którego można bezpiecznie stosować dany repelent.

Jednym z najpopularniejszych form środków na komary i kleszcze są te z dodatkiem DEET. Jego działanie ochronne opiera się na intensywnym zapachu, który jest nieprzyjemny dla owadów. Substancja może działać za to drażniąca na oczy i skórę, a także możliwe jest uszkodzenie materiałów, w tym plastiku.

Innym rodzajem repelentów są te z zawartością ikarydyny. Jest mniej toksyczna, a stosowana w stężeniu od 10% do 20% zapewnia od 8. do nawet 14. godzin ochrony przed owadami. Środki z tym dodatkiem skutecznie odstraszają przede wszystkim komary. Dzieje się to dzięki wolniejszemu parowaniu ze skóry. Mogą być stosowane przez dorosłych oraz dzieci od 2. roku życia. Jest to produkt bezzapachowy i delikatny dla naskórka. Nie powoduje także uszkodzenia materiałów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon