Stacje już są. Kiedy start Metroroweru w Bytomiu?

Na bytomskich ulicach zaczęły pojawiać się stacje systemu roweru miejskiego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Już niebawem bytomianie będą mogli korzystać z ogólnodostępnych wypożyczalni.

Stojak rowerowy krakowska

Metrorower już od lutego funkcjonuje w miastach, gdzie wcześniej istniały miejskie wypożyczalnie rowerowe: w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu. W wakacje system ma zostać rozszerzony o kolejne 23 gminy, w tym Bytom, Dąbrowa Górnicza, czy Ruda Śląska.

Docelowo Metrorower ma być największym systemem roweru miejskiego w Polsce i trzecim w Europie. Złożą się na niego aż 924 stacje i 7000 pojazdów. Mieszkańcy będą mogli przy ich pomocy swobodnie poruszać się nie tylko na terenie swoich miast, ale także podróżować między nimi. W ten sposób Metrorower stanie się następnym, obok autobusów, tramwajów i pociągów, publicznym środkiem transportu w metropolii GZM.

W ostatnich dniach ruszyły przygotowania do uruchomienia Metroroweru w Bytomiu. W pierwszych lokalizacjach zostały już zamontowane stojaki. Można je spotkać m.in. w rejonie kąpieliska odkrytego i przystanku autobusowego Bytom Wrocławska, w sąsiedztwie stacji kolei wąskotorowej Bytom Karb Wąsk., przy Szkole Podstawowej nr 36, a także przy siłowni Xtreme Fitness.

W następnych tygodniach stacje będą pojawiać się w pozostałych częściach Śródmieścia i dzielnic Bytomia. Ostatecznie ma ich powstać 66. Mieszkańcy będą mogli wypożyczyć z nich w sumie 662 rowery. Co ciekawe, nie będzie konieczności przypinania ich do stojaków. Wszystkie pojazdy funkcjonujące w ramach systemu będą wyposażone w nadajniki GPS i blokady o-lock.

Metrorower w Bytomiu ma zostać uruchomiony 1 sierpnia. Każdy posiadacz biletu okresowego ZTM będzie mógł bezpłatnie korzystać z rowerów przez 60 minut dziennie. Konieczne będzie jednak posiadanie dedykowanej aplikacji na swoim telefonie komórkowym. Pozostali użytkownicy za pierwsze pół godziny zapłacą tylko 1 zł, natomiast później stawka będzie rosnąć (np. od 31 do 60 minuty wynosi 1,5 zł, od 61 do 90 minuty – 2 zł, od 91 do 120 minuty – 2,5 zł itd.). Możliwe będzie wykupienie abonamentu na 60 minut dziennie w cenie 29,90 zł miesięcznie (lub 129 zł za pół roku, czy 239 zł za rok).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon