Stowarzyszenie Rebel Silesia tworzy w Bytomiu miejsce dla artystów. I szuka funduszy na remont pomieszczeń w budynku starej poczty

Stowarzyszenie Muzyków Śląskich, czyli Rebel Silesia, tworzy miejsce, w którym bytomscy artyści będą mogli organizować próby. Miejskiego lokalu wynająć się nie udało i ostatecznie wynajęto pomieszczenia od prywatnej osoby. Wnętrza wymagają jednak remontu. Muzycy koszt prac starają się pokryć z własnych pieniędzy, będą sprzedawać także koszulki, między innymi z logo Rebel Silesia.

Rebel Silesia
Remont sali prób Rebel Silesia

W pierwszej połowie stycznia 2023 roku Stowarzyszenie Rebel Silesia podpisało umowę na wynajem sal budynku starej poczty przy ulicy Piekarskiej, w których będą organizowane próby lokalnych artystów. Dotąd muzycy na własną rękę musieli szukać miejsca, w których mogli rozwijać swoją działalność artystyczną.

Od Urzędu Miasta nic nie dostaliśmy – mówi z żalem Przemysław Marklowski „Pecet”, jeden z organizatorów inicjatywy. – Ogólnie, wszystko do czego doszliśmy i lokale, które aktualnie remontujemy, salki prób – to wszystko jest wynikiem naszych poszukiwań i włożonych w to naszych, ciężko zarobionych pieniędzy – zaznacza.

Pomysł stworzenia miejsca dla lokalnych artystów wymyślił Wojtek „WoMal” Maliniecki, który zorganizował grupę osób chętnych do pomocy przy tej inicjatywie. Założycielami Rebel Silesii są również Jacek Matusiak, Artur Lidke i Jacek Głażewski. Celem stowarzyszenia jest umożliwienie działalności artystycznej muzykom pochodzącym z Bytomia, organizacja koncertów oraz pomoc przy załatwianiu spraw formalno-urzędniczych.

Charytatywna działalność stowarzyszenia

Jak wyjaśnia „Pecet” stowarzyszenie do tej pory z własnej kieszeni wyłożyło ponad siedem tysięcy złotych. Pozostałe wydatki pokrywane są m.in. z datków wpłacanych w internecie, gdzie założono zbiórkę oraz ze sprzedaży koszulek z rozmaitymi wzorami. Jako pierwsze na sprzedaż wystawione zostały koszulki z projektem stworzonym przez Daniela Donocika. Obecnie w sprzedaży dostępne są T-Shirty z logiem Rebel Silesii, które stworzyła Aleksandra OZI Zabłudowska.

– Zysk, który udało się zebrać z pierwszej tury koszulek to około 1300 zł, aktualnie działa druga zrzutka i zbieramy zamówienia na koszulki z logo naszego stowarzyszenia Rebel Silesia – tłumaczy „Pecet”.

Remont rozpoczął się w połowie stycznia. Stowarzyszenie w budynku po starej poczcie rozpoczęło renowację pomieszczeń od podstaw. Sale wymagają gruntownego remontu. W charytatywnych pracach stowarzyszeniu pomagają znajomi. – Aktualnie jest to około 10 osób, z czego 5 to osoby kompletnie niezwiązane artystycznie z tym, czym my się zajmujemy – wyjaśnia Marklowski.

Prace trwają, jednak jak przyznają założyciele stowarzyszenia jeszcze długa droga przed nimi. Osoby, które chciałyby wesprzeć inicjatywę mogą wpłacać dowolne sumy na stronie zbiórki.

Hala warsztatów naprawczych GKW

Może Cię zainteresować:

Artysta własnoręcznie remontuje jeden z budynków warsztatów naprawczych wąskotorówki

Autor: Patryk Osadnik

01/07/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon