Strefa ekonomiczna w Bytomiu zyska kolejny zakład. Ruszyła budowa

Lada moment może się sprzedać ostatnia wolna działka w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Bytomiu, a tymczasem rozpoczęto tam budowę kolejnego zakładu. Przy ulicy Hakuby postanowiła zainwestować jedna z bytomskich firm.

Dawniej istniała tu duża kopalnia. Dziś powstają nowoczesne, nieuciążliwe zakłady. W KSSE przy ulicy Hakuby w Bytomiu działają już firmy Epco Polska produkująca panele do bram garażowych, Cora Lighting wytwarzająca oprawy oświetleniowe oraz Milimex, która w tym miejscu uruchomiła swoją wytwórnię prefabrykatów betonowych. W ostatnich latach działki nabyły również Domgos 2, Dominopack oraz KoRo Riw, lecz na realizację ich inwestycji wciąż czekamy.

AND sp. z o.o. buduje nowy zakład w Bytomiu

Latem zeszłego roku spółka AND z Bytomia nabyła grunt przy ul. Hakuby o powierzchni 2,3 ha za 2,2 mln zł. W styczniu inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, natomiast w ostatnich dniach wykonawca ogrodził teren inwestycji i rozpoczął prace ziemne. Powstanie tam hala magazynowa i budynek biurowo-socjalny wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym podziemny zbiornik retencyjny, zbiornik przeciwpożarowy, stacja ładowania samochodów, parkingi oraz drogi wewnętrzne. Zakład będzie mieć powierzchnię ok. 5 tys. mkw. Wartość całej inwestycji jest szacowana na ok. 18 mln zł. W nowym obiekcie firma AND zamierza produkować nowe modele wiat i garaży stalowych, a także elementów architektury ogrodowej (pergole, domki ogrodowe, wiaty śmietnikowe). Termin zakończenia prac budowlanych wyznaczono na koniec lutego 2025 r.

Firma AND funkcjonuje w Bytomiu od 1991 roku. Obecnie prowadzi swoją działalność na pokopalnianych terenach w Miechowicach, gdzie zatrudnia ok. 50 pracowników. Po wybudowaniu nowego zakładu planowane jest zwiększenie załogi o kolejnych kilkadziesiąt osób. Poszukiwani będą pracownicy obsługujący m.in. prasy krawędziowe, gilotyny do cięcia blach, lasery, zgrzewarki, zaciskarki oraz roboty przemysłowe.

W bytomskiej strefie ekonomicznej pozostała wolna już tylko jedna działka o powierzchni 4,5 ha. W marcu Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ogłosiła zaproszenie do przetargu ofertowego na jej sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 5,1 mln zł. Przetarg odbędzie się 20 maja.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon