Stworzyli film o historii bytomskiego Rynku. Musisz go zobaczyć

Rynek jest sercem miasta. W 770-lecie nadania praw miejskich Bytomiowi warto przypomnieć dzieje jego najważniejszego placu. Twórcy Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury przygotowali film poświęcony wielowiekowej historii tutejszego Rynku.

FotoPolska.eu
Bytom rynek stara pocztowka

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury jest internetową platformą stworzoną przez fundację Barama Cukermana i stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców Bytom, na której zgromadzono szczegółowe informacje o ponad 100 zabytkowych budynkach. Do jej przygotowania posłużyły zasoby miejskiego archiwum budowlanego, w którym znajduje się historyczna dokumentacja ponad 4 tysięcy budowli na terenie całego miasta począwszy od pierwszej połowy XIX wieku do początków drugiej połowy XX w. Większość z tamtejszych dokumentów jest sporządzona w języku niemieckim i w dodatku zapisana gotykiem, co utrudnia zapoznanie się z ich treścią zwykłym mieszkańcom, natomiast kruchość ponad 100-letnich papierów sprawia, że należy się z nimi obchodzić bardzo delikatnie.

Marek Wojcik i Jacek Maniecki wykonali więc iście benedyktyńską pracę, dokonując opracowania setek spośród teczek zdeponowanych w bytomskim archiwum oraz wykonując pełną digitalizację ok. 40 tysięcy stron, które następnie zostały udostępnione w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Z kolei na stronie CBBA można się zapoznać z opracowaniami poszczególnych budynków w języku polskim i niemieckim, z których możemy dowiedzieć się, kim byli ich właściciele, czy prowadzono w nich jakieś sklepy, bądź jakie przebudowy zostały w nich przeprowadzone na przestrzeni lat. Biblioteka zawiera współczesne zdjęcia, przedwojenne fotografie oraz skany oryginalnych planów budowlanych, które nierzadko same w sobie są istnymi dziełami sztuki.

W ramach projektu zgromadzono wiele ciekawych informacji na temat budynków stojących przy bytomskim Rynku, w tym również tych, które dziś już nie istnieją. Twórcy CBBA, będąc również autorami wydanej w 2015 r. książki o ratuszu w Bytomiu, zdecydowali się wykorzystać posiadaną wiedzę dla nagrania kilkunastominutowego filmu poświęconemu historii głównego placu naszego miasta. Materiał został udostępniony zupełnie za darmo na portalu YouTube:

Widzowie dowiedzą się z niego m.in. kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o bytomskim Rynku, dlaczego jest położony w samym środku miasta i jak zmieniał się przez ostatnie 700 lat.

Powstanie Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Bytom.

Rysunek jagiellonska 18

Może Cię zainteresować:

Bytomskie stowarzyszenie zdigitalizowało dokumentację setek kamienic

Autor: Daniel Lekszycki

14/12/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon