Sukces bytomianina na Tour de Pologne. Dojechał drugi na metę!

Byt roman badura tdp amatorow

Od kilku dni trwa najsłynniejszy wyścig kolarski w Polsce. Jutro zawodnicy będą rywalizować na Górnym Śląsku. W międzyczasie odbył się Tour de Pologne Amatorów, na którym Roman Badura po raz kolejny wspiął się na podium.

10 sierpnia odbył się ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, w ramach którego zawodnicy rywalizowali na fragmencie trasy, na której ścigają się zawodowi kolarze z głównego wyścigu. Na starcie zjawiło się blisko 2 tysiące zawodników podzielonych na 13 kategorii pod względem wieku i płci.

W grupie M5 (mężczyźni od 51 do 54 roku życia) wystartowało ponad 200 kolarzy, a wśród nich bytomianin - Roman Badura. Zawodnik teamu Rowerowy Bytom - Rowerek pokonał 75-kilometrową trasę w czasie 2 godzin 20 minut i 36 sekund, co dało mu drugie miejsce. Wyżej od niego na podium znalazł się jedynie Piotr Szczepanik z NSB Sport Team Rzeszów, który był szybszy od bytomianina o niecałe 4 minuty. Trzecie miejsce zajął Jarosław Chojnacki z Elmar Eska Team, który dotarł na metę z czasem 02:24:35.

- Miałem mało startów i treningów po górach, z racji tego, że człowiek musi pracować, a cała sytuacja pandemiczna nie pozwalała na wyścigi, które powinny się zacząć na początku sezonu - mówi Roman Badura.

Jak tłumaczy kolarz, formę najlepiej buduje się poprzez starty w zawodach. Tymczasem sezon wystartował z dużym opóźnieniem, przez co obecnie jest bardzo duże nagromadzenie wyścigów. Badura podkreśla, że w TdP Amatorów startuje dużo dawnych zawodowców, w tym olimpijczycy, byli kadrowicze, czy mistrzowie Polski, co sprawia, że impreza ma wysoki poziom sportowy.

- Tam takich amatorów może być ta druga setka, ale pierwsza setka to są liczący się zawodnicy w Polsce. Ten, który ze mną wygrał, to był mistrz Polski z zeszłego roku. Przegrałem w nim rok temu o finisz - powiedział Roman Badura. - M5, M4 to jest cała elita zawodników - dodał.

Lista sukcesów sportowych Romana Badury jest trudna do zliczenia. Zaledwie dwa dni wcześniej zajął pierwsze miejsce w kategorii M5 Bike Alterier Maraton w Częstochowie, a 1 sierpnia podczas Obiszów Bike Maraton także zdobył najwyższe miejsce na podium w swojej kategorii. Starty w wyścigach z powodzeniem łączy z prowadzeniem własnego sklepu rowerowego oraz organizacją comiesięcznych Rowerowych Mas Krytycznych w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej: