Superkoks dla mieszkańców Bytomia. Recepta na kryzys energetyczny

Koksownia Bytom zareagowała na kryzys energetyczny. Do tej pory większość produktów firmy przeznaczona była dla przemysłu. Teraz uruchomiła sprzedaż detaliczną i przygotowała specjalne, niższe ceny dla mieszkańców Bytomia.

Superkoks z Bytomia

Superkoks, czyli koks opałowy z Koksowni Bytom, przystosowany do palenia w piecach, jest pakowany w 20-kilogramowe worki lub sprzedawany luzem. Jak zapewnia producent to paliwo bardziej ekologiczne niż węgiel i jest też bardziej opłacalne. Do tej pory większość produktów bytomskiej firmy przeznaczona była dla dużego przemysłu, choć w ofercie zawsze dostępny był koks opałowy.

- Obecnie, w związku z kryzysem energetycznym który dotknął Europę, jako nieduża, sprawnie zarządzana koksownia, postanowiliśmy szybko wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodaków i w perspektywie zbliżającej się zimy uruchomiliśmy sprzedaż detaliczną czystego oraz dostępnego paliwa, Superkoksu – tłumaczy Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

Taniej dla mieszkańców Bytomia

Superkoks z Bytomia można kupić hurtowo i w detalu. Dla mieszkańców Bytomia przygotowano specjalną ofertę. - W pierwszej kolejności walczymy ze smogiem tu gdzie sami mieszkamy i pracujemy, dlatego przygotowaliśmy specjalne – niższe ceny dla bytomian. Aby z nich skorzystać wystarczy przedstawić przy zakupie dowód zamieszkania w Bytomiu, np. rachunek za prąd – mówi Wojciech Greczkowicz, pomysłodawca nowej linii produktowej Koksowni Bytom i prezes Fundacji Petralana.

Mieszkańcy Bytomia za koks opałowy z Koksowni Bytom zapłacą 2150 zł netto za tonę koksu sprzedawanego luzem i 2250 zł netto za tonę koksu pakowanego w 20-kilogramowe worki. Podobnie hurtownicy. Klienci indywidualni spoza miasta zapłacą odpowiednio 2350 i 2450 zł netto. Trzy rodzaje Superkoksu (groszek 10-25 mm oraz orzech 20-40 mm i 40-60 mm) można kupić w punkcie sprzedaży detalicznej Koksowni Bytom w Bytomiu przy ul. Konstytucji 61. Szczegóły na stronie www.koksowniabytom.pl

Kto może palić koksem?

Koks opałowy jest bardziej efektywny paliwem niż węgiel. Jak podkreśla Jarosław Barański, dyrektor zarządzający Koksownią Bytom zawiera on co najmniej 90 proc. czystego węgla, co znacząco wpływa na jego wydajność grzewczą. Jednak koks opałowy nie nadaje się do każdego pieca.

– Aby palić koksem, trzeba zapewnić palenisku duży i stały dopływ powietrza oraz wysoką temperaturę, bo tylko w takich warunkach spalanie odbywa się prawidłowo – mówi Daniel Ostrowicki, kierownik Koksowni Bytom, który od lat ogrzewa swój dom wyłącznie koksem opałowym.

Kocioł, w którym pali się koksem, musi mieć dużą wytrzymałość i dobrze radzić sobie z wysoką temperaturą paleniska – nawet do 1000 st. C. Najlepsze są piece żeliwne lub kotły specjalnie przystosowane do tego paliwa. W przypadku innych urządzeń w bytomskiej koksowni radzą się zapoznać ze wskazaniami ich producenta.

Bytom Muzy w Parku Kachla

Może Cię zainteresować:

W Parku Kachla trwa renowacja Zakątka Muz. Jedna z nich odzyskała już głowę

Autor: Maciej Poloczek

07/10/2022

Szpiegowskie zdjęcia schronów w Łagiewnikach

Może Cię zainteresować:

Szpiegowskie zdjęcia schronów w Bytomiu. Ufortyfikowane Łagiewniki należały do Polski

Autor: Tomasz Borówka

07/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon