Testy na COVID-19 w aptekach? Najbliższy punkt w Radzionkowie

Testy na COVID-19 w aptekach? Farmaceuci czekają na odpowiednie procedury, dostęp do systemu lub same testy. W Bytomiu do ich wykonywania nie zgłosiła się jeszcze żadna apteka. Najbliższa jest w Radzionkowie.

Patryk Osadnik
Testy na COVID-19 w aptekach

Od czwartku, 27 stycznia, w aptekach dostępne miały być darmowe testy antygenowe dla osób, które podejrzewają, że są zakażone wirusem SARS-CoV-2.

- Nie będzie ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Jak to wygląda w praktyce?

Apteki miały testować, ale nie mogą

Zadzwoniliśmy do czterech z siedmiu aptek, które - według informacji ze strony pacjent.gov.pl - wykonują testy na terenie województwa śląskiego. Okazało się, że żadna z nich w czwartek, 27 stycznia, akcji nie rozpoczęła.

W pierwszej oraz drugiej usłyszeliśmy, że pacjenci dzwonią i pytają, ale farmaceuci nie mają jeszcze pełnej wiedzy na temat tego, jak mają przebiegać procedury związane z testami. - Gdzie testować? Jak oddzielić pacjentów do szczepień, czyli teoretycznie zdrowych, od tych do testów, czyli być może zakażonych? - pytają i czekają na szczegółowe wytyczne z Ministerstwa Zdrowia.

W trzeciej poinformowano nas, że apteka nie została podpięta do aplikacji gabinet.gov.pl, więc farmaceuci nie wykonują testów, bo nie mogą wprowadzać wyników do systemu.

W czwartej właściciel ze zdziwieniem odebrał wiadomość, że w ogóle znajduje się na interaktywnej mapie ze strony pacjent.gov.pl, ponieważ jego apteka nie spełnia wymogów formalnych, dotyczących m.in. wydzielenia osobnej strefy dla testowanych pacjentów, więc w ogóle nie zgłaszał się do programu testów. Wykonuje natomiast szczepienia, ponieważ do tego nie ma przeciwwskazań.

Lista aptek w woj. śląskim, gdzie dostępne powinny być testy:

  • Apteka w Przychodni (Częstochowa, ul. Kopalniana 4),
  • Apteka Rodzinna (Kalety, Ks. Rogowskiego 6A),
  • Apteka (Radzionków, Emila Gajdasa 1B),
  • Apteka Pharmakon (Gliwice, Dubois 10),
  • Apteka Pod Eskulapem (Goczałkowice-Zdrój, Boczna 2D),
  • Apteka Zdrój (Zebrzydowice, Jutrzenki 2C),
  • Apteka Molin (Wisła, 1 Maja 53).

Apteka w Radzionkowie jest na liście, ponieważ chciałaby wykonywać darmowe testy, ale jeszcze nie może. Jest jedną z tych, które czekają na szczegółowe wytyczne z Ministerstwa Zdrowia.

Mikołaj Konstanty: To spore wyzwanie dla farmaceutów

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Mikołaj Konstanty na gorąco wskazuje, że na przygotowanie się do szczepień farmaceuci mieli pięć miesięcy, a na przygotowanie do wymazów zaledwie kilka dni. Część aptek nie otrzymała jeszcze testów, a inne nie miały czasu, aby zapoznać się z wymogami.

- Samo przygotowanie się do wymazu to tylko część procesu. Trzeba zorganizować punkt do wymazów, zgłosić aptekę do systemu zamówień, realizacji i wprowadzania danych, przeszkolić personel… to spore wyzwanie dla farmaceutów, zwłaszcza w warunkach pandemii - mówi Mikołaj Konstanty.

- Jako Naczelna Rada Aptekarska złożyliśmy do Ministerstwa Zdrowia propozycję, aby przeprowadzać wymazy nie tylko wewnątrz aptek, ale także w namiotach lub kontenerach medycznych przed nimi, aby oddzielić pacjentów, którzy przychodzą po leki od tych, którzy przychodzą na wymaz - dodaje.

Jego zdaniem w kolejnych dniach system testów na COVID-19 w aptekach będzie działał coraz lepiej, a zainteresowanie pacjentów będzie bardzo duże.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz

Jaroszewicz: Boże Narodzenie będzie nakładało się na żałobę

Sanepid Katowice

Ponad 40 tys. zakażeń koronawirusem. To rekord

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 15 grudnia

Nowe obostrzenia "to zrzucanie odpowiedzialności"

Szczepionka

Punkt szczepień w Plejadzie będzie czynny w soboty

Szczepienia w WSS nr 4 w Bytomiu

Zaszczep się przeciwko grypie w bytomskiej "czwórce"

Byt vitaela wywiad

Dr Joanna Gawlikowska: Tłumaczę ludziom – nie...

Byt cmentarz z drona

Rząd zamknął cmentarze!