To jemu Bytom zawdzięcza przedwojenne prosperity. Powstał o nim film

Za czasów Georga Brüninga Bytom dokonał wielkiego skoku w rozwoju. Miasto znacząco się rozrosło, a tutejsza infrastruktura przeszła gruntową modernizację. To właśnie wtedy powstały też imponujące gmachy, w tym m.in. Opery Śląskiej, pierwsza linia tramwajowa, czy ogród zoologiczny. Muzeum Górnośląskie dziś zaprezentuje film o nadburmistrzu, któremu tak wiele zawdzięczamy.

Plakat georg brueningj pg

Ciekawostką jest, że włodarz, który złotymi zgłoskami zapisał się w historii Bytomia przed objęciem rządów w mieście nie miał z nim nic wspólnego. Georg Brüning pochodził bowiem z Westfalii, a na urząd został wybrany w drodze konkursu. Mimo to przyczynił się do ogromnego rozwoju naszego miasta i rządził nim aż przez 36 lat.

Przy współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu oraz Muzeum Górnośląskiego powstał film poświęcony Georgowi Brüningowi. Twórcy wyjaśniają w nim jak Westfalczyk z Botzlar został burmistrzem w górnośląskim Bytomiu i w jaki sposób miasto ze stosunkowo niewielkiego znalazło się w czołówce najprężniej rozwijających się miast we wschodnich Niemczech przełomu XIX i XX wieku.

Premiera filmu odbędzie się dziś o 15:00 w sali Gorczyckiego w filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon