Tramwaj na Piekarskiej. Pierwszy raz od ponad roku

Dziś na ulicy Piekarskiej znów pojawił się tramwaj. Na ten moment czekaliśmy 15 miesięcy. Skład jednak nie zabrał jeszcze żadnych pasażerów.

Hubert Klimek / UM Bytom
Kabina tramwajowa piekarska

Przebudowa ulic Piekarskiej i Sądowej wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Choć prace jeszcze się toczą, to infrastruktura tramwajowa jest już gotowa. Z tego względu dziś, 24 października, możliwe było wykonanie przejazdu technicznego w celu sprawdzenia świeżo ukończonej trasy.

- Zakończyła się przebudowa torowiska tramwajowego w ulicy Piekarskiej, jednak przed jego dopuszczeniem do regularnego użytkowania konieczne było wykonanie przejazdów technicznych, które zakończyły się pozytywnie. Dzięki temu, zgodnie z zapowiedziami - przed dniem Wszystkich Świętych linia nr „38” rozpocznie kursowanie po ul. Piekarskiej - powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Przebudowa torowiska tramwajowego w ul. Piekarskiej to kolejna ważna dla miasta inwestycja, która nie tylko poprawi komfort jazdy i bezpieczeństwo pasażerów komunikacji tramwajowej, ale wpłynie również na jakość poruszania się samochodów - podkreślił.

Udane przejazdy techniczne oznaczają, że po nowym torowisku można bezpiecznie wykonywać przewozy pasażerskie. Dzięki przebudowie rozjazdów na skrzyżowaniach Sądowej i Piekarskiej oraz Sądowej i Powstańców Warszawskich tramwaj 38 będzie kursować po wydłużonej trasie od zakładu pogrzebowego Walicki do placu Sikorskiego.

To nie jedyna nowość, jaka czeka na pasażerów. Na trasie powstały tzw. przystanki wiedeńskie, które znacznie ułatwią podróżnym wsiadanie do tramwajów. Z kolei na końcu ul. Piekarskiej, za skrzyżowaniem z ul. Powstańców Śląskich utworzono dwutorową krańcówkę z torem odstawczym, dzięki czemu po trasie będzie mogło kursować więcej tramwajów. Oprócz tego pojawiły się również wiaty przystankowe, których wcześniej zdecydowanie brakowało.

Obecnie wykonawca inwestycji - firma Eurovia - prowadzi jeszcze ostatnie prace drogowe polegające na uzupełnianiu oznakowania poziomego i pionowego, montażu urządzeń do sterowania ruchem, układaniu kostki brukowej i nawierzchni ścieżki rowerowej oraz odbudowie schodów przy CH Agora. Ponadto tym tygodniu mają ruszyć pierwsze nasadzenia drzew.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon